Кенин спаси мачбол и е на четвъртфинал в Лион

OPEN 6ÈME SENS – MÉTROPOLE DE LYON, осминафинал
София Кенин – Жаклин Кристиан 6-7(5) 7-5 6-4

София Кенин продължава да бъде изключително колеблива след спечелената дебютна титла от Големия шлем на Australian Open, но се класира за четвъртфиналите в Лион след трудна победа. Световната №5 и топ поставена в Лион навакса изоставане от 3-5 във втората част и отрази мачбол, за да обърне световната №174 Жаклин Кристиан до 6-7(5) 7-5 6-4.

Кенин продължи победната си серия от Australian Open с успех на „Фед къп“, но след това допусна три поредни поражения. Шампионката от Мелбърн отново се върна на победния път, след като елиминира Виталия Диатченко в Лион с 6-4 6-3.

Днес отново показа колебания, но продължава срещу Осеан Доден, която се класира на четвъртфинал без игра след отказване на Жил Тайхман.

По-солидната игра от посрещане на Кристиан и двойно повече спечелените точки на втори сервис – 60% срещу 30% за Кенин, ѝ осигуриха малкото преимущество в първата част, от което румънката се възползва по най-добрия начин.

Макар да допусна пробив още в първото си подаване, тя вдигна значително нивото и при 2-3 имаше три шанса за рибрейк. Тогава световната №5 показа хладнокръвието и класата си, за да се измъкне. Американката обаче нямаше шанс осмия гейм – загуби го на нула и паритетът в геймовете бе върнат за 4-4.

Последваха няколко нови обрата – Кенин веднага реализира рибрейк и стигна до сетбол на свой сервис, но допусна временен спад и не успя да затвори частта. За сметка на това Кристиан я вкара в тайбрек, където навакса пасив от мини пробив и го затвори със 7-5.

След паузата световната №174 трябваше да се справя с три брейкбола в един гейм. Изправи се пред опасност в четвъртия гейм и се измъкна, а след това наложи темпото си от посрещане и проби за 3-2.

Румънката имаше мачбол при 5-3 от посрещане, но го пропусна, а американката изравни за 5-5. Кенин показа класата си, спаси брейкбол след това и затвори сета от посрещане със 7-5.

Световната №5 наложи темпото си и проби на нула за 5-3 в третия сет, осигурявайки си шанс за успеха. Точно в следващия гейм обаче допусна нов пробив в подаването си. Не допусна спад въпреки това и реализира още един пробив, за да обърне до 6-4.

Kasatkina

По-рано през деня за четвъртфиналите се класира Дария Касаткина. Бившата №10, която в момента е 73-а в ранглистата, надделя над Ирина Мария Бара с 6-3 6-2. По този начин рускинята за едва трети пореден път от началото на 2019 регистрира две поредни победи в основна схема.

Във фазата на финалната осмица Касаткина ще се изправи срещу Камила Джорджи.

Виктория Кузмова също намери място на четвъртфиналите след труден успех над Тереза Мартинцова. Словачката надигра опонентката с 6-4 4-6 6-4 и ще играе срещу Анна-Лена Фрийдсам, която победи Кристина Младенович с 6-3 6-3.