Кербер подчини Азаренка и е първата германка на полуфинал в Мелбърн от 1998 г.

Australian Open, четвъртфинал
Анджелик Кербер – Виктория Азаренка 6-3 7-5

Анджелик Кербер едва ли можеше да подбере по-подходящ момент за първата си победа от седем мача над Виктория Азаренка от четвъртфинала на Australian Open – 6-3 7-5. Вика до момента минаваше комфортно през съперничките си и видимо се забавляваше на корта. Освен това вече се справи категорично с Кербер с 6-3 6-1 на финала в Бризбън, само че днес Анджелик успя да сглоби победната формула и се превърна в първата германка на полуфинал в Мелбърн от 1998 година насам.

„Дори не мога да опиша с думи това, което чувствам в момента – призна веднага след двубоя световната №6. – Днес си казах, че просто трябва да изляза на корта и да вярвам, че мога да я победя.“

Кербер определено си даде причина да вярва в успеха със серия от унищожителни форхенди, която ни накара да забравим за мощната игра на Азаренка, а резултатът скоростно набъбна до 4-0 гейма в откриващия сет. Вика изглеждаше повече от шокирана, а и сервисът не беше на нужното ниво. Двукратната шампионка все пак активира аварийния план и с прецизно воле върна единия от пробивите и успя да намали до 3-4.

Кербер дори трябваше да се връща от 15-40 в следващото си подаване, но показа ясно, че е готова за предизвикателството и не само, че поведе с 5-3, а и си подсигури три поредни сетбола. Азаренка намери начин да ги заличи, само че при четвъртия германката пласира дълбок ретур на линията и предизвика грешка на съперничката, която сложи край на сета с 6-3 след 48 минути.

Анджелик знаеше, че след почивката трябва да е готова за яростни атаки на Азаренка, която с играта си до момента беше сочена като единствената тенисистка, способна да спре Серина Уилямс в турнира. Вика проби още в първия гейм, дублира аванса си при 5-2 и имаше три поредни сетпойнта на свой сервис.

В този момент Кербер започна обрат, която едва ли някоя от двете тенисистки някога ще забрави. Германката прати в историята и трите сетбола, след което материализира и трите си точки за пробив до края на мача, за да завърши изумително завръщане от 2-5 до 7-5 гейма. Анджелик очаква на полуфинал Йохана Конта, която сложи край на приказката на Джан Шуай с 6-4 6-1.