Кийс спря Швьонтек с първия си успех над действаща №1

Western & Southern Open, осминафинал

Ига Швьонтек – Медисън Кийс 3-6, 4-6

Медисън Кийс записа една от най-големите победи в кариерата си, елиминирайки Ига Швьонтек на осминафиналите в Синсинати. Това бе първа победа на американката над действаща №1, след като загуби предходнтие си пет сблъсъка с лидерките в ранглистата.

Следващата опонентка на Кийс ще бъде друга настояща шампионка от Големия шлем – Елена Рибакина, която по-рано днес отстрани Алисън Риск (6-2, 6-4).

И двата аса в мача бяха дело на Кийс, която спечели 66% от точките си на първи сервис (23/35). Американката реализира пет от своите четиринадесет шанса за пробив (36%), докато швьонтек оползотвори два от трите брейкпойнта, които се откриха пред нея (67%).

Мачът започна равностойно, като в четвъртия гейм Швьонтек пропусна първия брейкпойнт в мача, но след това си върна водачеството като спечели подаването си на нула за 3-2. След почивката обаче Кийс постепенно установи доминация, като пласираше отлични атаки от основната линия, като в същото време подобри значително ретура си и противодействаше много по-ефикасно на атаките на световната №1.

Финалистката от US Open за 2017 г. се стремеше към по-кратки разигравания, които нерядко завършваше с волета при мрежата. Това ѝ позволи на четири пъти да пробие сервиса на Швьонтек и да запише изумителна серия от 10 поредни спечелени гейма, правейки резултата 6-3, 5-0 в своя полза.

Мачът изглеждаше решен, но изправената пред поражение Швьонтек започна да играе много по-офанзивно и да поема доста повече рискова. Тази тактика се отплати и тя върна интригата, като спаси два мачбола и записа два последователни пробива за 5-4.

В десетия гейм Кийс пропусна още един шанс да приключи мача, но реализира четвъртата си възможност, макар и с известна доза шанс. Топката се отклони в мрежата след атака на Швьонтек, като това позволи на американката да навлезе в корта и да завърши с безпощаден форхенд за крайното 6-3, 6-4.