Конта обърна Макарова и стигна до първия си 1/4-финал в Шлема

Australian Open, осминафинал

Екатерина Макарова – Джоана Конта 6-4 4-6 6-8

Джоана Конта се класира за първия си четвъртфинал в турнир от Големия шлем, след като се добра до обрат срещу Екатерина Макарова – 6-4 4-6 6-8. Рускинята бе достигала на три пъти до четвъртфиналите през последните 4 сезона, но не успя да се пребори с напористата британка.

Първият сет продължи близо час, като геймовете бяха много оспорвани, а Макарова успя да обърне след изоставане от 1-3. Ключов се оказа петият гейм, в който рускинята се справи с нови две точки за пробив на Конта, след което успя да навакса брейка изоставане, а с още един в десетия гейм приключи първата част.

Конта проби още в първия гейм на втория сет и не изпусна аванса си. Британката бе по-уверена от двете тенисистки в този момент и не ѝ се наложи да отразява нито един брейкбол на Макарова във втората част.

В седмия гейм на решителния сет Макарова излезе от трудна ситуация при 30-40 с добър сервис, но с мощни атаки от основната линия и бекхенд уинър британката стигна до нов брейкбол, но отново не успя. След още няколко дюса геймът приключи с печеливш лоб.

В този момент Конта отново вдигна нивото и след като изравни резултата за 4-4, стигна до два скрити мачбола при 15-40 в деветия гейм, в който играта ѝ бе много прецизна и агресивна. С нова порция остри бекхенди пробивът стана факт.

Конта обаче не устоя на напрежението и Макарова осъществи моментален рибрейк, завършвайки десетия гейм с форхенд уинър по правата – 5-5. Надлъгването продължи още два гейма, а в 13-ия Конта дочака грешка на рускинята за 15-40 и нови два скрити мачбола и материализира още първия след нова неточност на съперничката от форхенд.

Този път Конта бе много съсредоточена в сервис гейма си и приключи мача след над 3 часа битка. Тя очаква Шуай Джан, която преодоля Мадисън Кийс.