Конта се оказа по-силна в тричасова драма срещу Кузнецова

Олимпийски турнир, осминафинал

Джоана Конта – Светлана Кузнецова 3-6 7-5 7-5

Джоана Конта бе на ръба на отпадането, но в крайна сметка спечели най-драматичния двубой при жените през днешния ден в Рио. Британката отстрани Светлана Кузнецова с 3-6 7-5 7-5 и си заслужи мястото в четвъртфиналната фаза на Олимпийския турнир на сингъл.

Конта бе по-концентрирана в началото на срещата и постигна пробиви в първите два сервис гейма на противничката си благодарение най-вече на прецизния си бекхенд в две ръце.

Грешките обаче започваха да се прокрадват в играта на британката, която загуби четири поредни гейма, и бързо се оказа изоставаща с 2-5.

Кузнецова довърши сета на свой сервис за крайното 6-3.

Рускинята поведе с 2-0 гейма и във втората част, но оттам започна фестивалът на пробивите. Двете си размениха общо пет брейка, но Конта все пак успя да изтръгне победата в сета със 7-5.

В решителната част и двете отново бяха на приливи и отливи и си разменяха инициативата. Кузнецова първа поведе с пробив и 3-2, но Конта обърна до 3-5.

При сервис за мача Джоана спаси три брейкбола със смела игра, но изкара форхенд по правата в аут при четвъртия шанс за рускинята и бившата №2 в света се върна в играта.

Бърз сервис гейм докара нещата до 5-5, а Кузнецова използва психологическото си предимство и поведе с 0-40 в гейм №11. Умел сечен сервис и хитра игра от форхенд обаче помогнаха на англичанката да обърне гейма.

Следващите минути бяха най-драматични в срещата – Конта стигна до 15-40 и два мачбола, но пропусна да завърши рутинен форхенд при първата възможност, а втората бе отразена от рускинята с качествен сервис.

Британката не успя да реализира и трети мачбол след несигурен бекхенд в аут, но минаващ удар от форхенд й донесе още един шанс и този път тя дочака последната грешка на Кузнецова в мача след три часа и девет минути битка.

Конта ще срещне Саманта Стосър или Анджелик Кербер на четвъртфинал.