Контавейт детронира Андрееску, "щастлива губеща" шокира Плишкова

BNP Paribas Open, трети кръг

Анет Контавейт – Бианка Андрееску 7-6(5), 6-3

Каролина Плишкова – Беатрис Хадад Мая 3-6, 5-7

Индиън Уелс ще има нова шампионка при жените. Анет Контавейт елиминира защитаващата титлата Бианка Андрееску и по този начин сложи край на серията на канадката от осем поредни победи в турнира. Естонката, от своя страна, записа осми пореден успех в тура, след като спечели титлата на WTA 500 турнира в Острава в края на септември.

Контавейт беше по-резултатна както на сервис (42-30), така и на ретур (37-35), като в хода на мача записа повече асове (3-1) и по-малко двойни грешки от Андрееску (3-5). Естонката реализра пет от десетте си точки за пробив (50%), докато шампионката на US Open за 2019 г. оползотвори четири от своите шест брейкпойнта (67%).

Двете опонентки имаха един и същ тактически подход към двубоя – атакуваща игра с много движение по корта и мощни атаки от форхенд. Андрееску старитра по-добре и реализира ранен пробив за 2-0, но след това Контавейт вдигна значително темпото и записа два поредни брейка, осъществявайки обрат за 4-2.

Контавейт задържа преднината от два гейма до 5-3, след което обаче Андрееску изигра най-силния си период в мача. Канадката започна да тормози опонентката си с комбинация от атаки към страничните линии и прецизни къси топки.

Андрееску възстанови равенството, след като в десетия гейм спаси три сетбола, а впоследствие си върна водачеството при 6-5. Контавейт обаче отговори с гейм на нула, а в тайбрека осъществи обрат от 3-4 и стигна до още два сетпойнта. Андрееску успя да намали резултата, но естонката запази хладнокръвие и надделя със 7-6(5).

Във втория сет и двете започнаха да показват признаци на умора и се опитваха да приключват разиграванията възможно най-бързо. Подобно на първата част, Андрееску успя да натрупа преднина от два гейма при 3-1 и изглеждаше, че ще успее да възстанови равенството в двубоя.

По-добрата физическа кондиция на Контавейт обаче се оказа решаваща и до края на мача естонката контролираше напълно случващото се на корта. Намиращата се на 20-о място в ранглистата тенисистка все по-често успяваше да си отвори пространства за атака и направи серия от пет поредни спечелени гейма, оформяйки крайното 7-6(5), 6-3 след малко под два часа игра.

Опонентка на Контавейт на осминафиналите ще бъде 115-ата в света Беатрис Хадад Мая, която изненадващо елиминира първата поставена Каролина Плишкова. Бразилката, която влезе в основната схема като „щастлива губеща“, записа най-голямата победа в кариерата си, като този успех бе неин втори над тенисистка от Топ 5.

Мая спечели повече точки както на сервис (40-36), така и на ретур (47-39), а другият основен фактор за победата ѝ бе много по-ниският брой двойни грешки (4-12). И двете опонентки имаха по 14 възможности за пробив, като реализираните бяха 8-5 в полза на бразилската тенисистка.

В началото на мача Плишкова не бе никак убедителна при играта в дефанзивен план, като това даде възможност на нейната опонентка да поведе с 3-1. Сервисът на Мая продължи да затруднява финалистката от Уимбълдън и 115-ата в света съхрани преднината от два гейма при 5-3. Плишкова опита да заиграе по-атакуващо и да постави бразилката под напрежение, но това доведе единствено до повече непредизвикани грешки от нейна страна и Мая спечели откриващия сет с 6-3.

Бразилката поведе в началото на втората част, а в следващите осем гейма нито една от опонентките не успя да спечели подаването си и така резултатът стана 5-4 в полза на Мая. Плишкова обаче успя да затвърди брейка си и да възстанови равенството, като чехкинята подобри значително реутра си и това ѝ даде възможност да противодейства много по-ефикасно на атаките на 115-ата в света.

Първата ракета на Чехия започна да играе много по-офанзивно, но Мая успяваше да намери пролуки в отбраната ѝ и да контраатакува много сполучливо. Бразилката си върна преднината в сета, след което реализира решаващ пробив, който ѝ донесе победата с 6-3, 7-5 след малко повече от два часа на корта.