Контавейт е шампионка в Москва след зрелищен обрат срещу Александрова

VTB Kremlin Cup, финал

Анет Контавейт – Екатерина Александрова 4-6, 6-4, 7-5

Анет Контавейт продължи победната си серия и спечели титлата на WTA 500 турнира в Москва след драматичен успех над представителката на домакините Екатерина Александрова. Естонката загуби първия сет и изоставаше с 0-4 във втория, но успя да реализира зрелищен обрат и вдигна третия си трофей за сезона, след като преди това триумфира в Кливланд и Острава. Освен това Контавейт е в серия от 10 поредни победи на закрито и вече е спечелила 21 от последните си 23 мача в тура.

С днешния успех световната №20 запази шансове да спечели последната квота за Финалите в Гуадалахара, като нейна пряка конкурентка в това начинание е Онс Жабур. Следващата седмица Контавейт ще участва в турнира в Клуж, а тунизийката – в този в Кормаюр. За да успее да стигне до Финалите, Контавейт трябва задължително да спечели титлата на Transylvania Open и в същото време Жабур да отпадне преди полуфиналите в Италия.

„Винаги е много трудно, когато си загубил първия сет и изоставаш с 0-4 във втория. Тя пласираше много добри топки близо до линиите и играеше невероятно. Аз обаче не се предадох и бях амбицирана да остана в мача възможно най-дълго. Бях решена да се боря за всяка точка и ако бях загубила с 4-6, 2-6 например, щях да знам, че съм дала всичко от себе си. В подобни моменти се опитвам да мисля единствено за играта, а не за резултата, което, разбира се, не е никак лесно. Трябва да се концентрираш върху това, което ти можеш да направиш, и да не хабиш енергия, за да мислиш за фактори, които са извън твоя контрол“ – каза Контавейт на пресконференцията след двубоя.

Александрова спечели повече точки на сервис (70-62), но Контавейт бе значително по-резултатна на ретур (52-38) и това бе един от факторите, които наклониха везните в нейна полза. И двете опонентки не бяха особено ефективни при възможностите си за пробив, като естонката реализира пет от своите 15 брейкпойнта (33%), докато Александрова оползотвори четири от своите единадесет (36%). Уинърите бяха 35-34 в полза на Александрова, но рускинята направи и повече непредизвикани грешки (43-36).

В началото на двубоя и двете финалистки бяха много солидни на начален удар и спечелиха първите си два сервис гейма. Впоследствие обаче няколко непредизвикани грешки на Контавейт позволиха на Александрова да реализира първия пробив в мача и да обърне резултата. Сервисът на рускинята продължи да създава сериозни проблеми на 20-ата в ранглистата и Александрова успя да затвърди брейка, увеличавайки преднината си на 4-2. Това се оказа повратният момент в развитието на първия сет, тъй като рускинята успя да съхрани преднината от два гейма и се наложи с 6-4.

Александрова продължи да играе много вдъхновено и започна вихрено втория сет. Световната №37 изигра най-силния си период в мача, реализирайки два последователни пробива за 4-0. Рускинята демонстрираше много добра игра в защита, като същевременно успяваше да си отвори пространства в корта, пласирайки много прецизни атаки от основната линия. Изглеждаше, че триумфът на Александрова е само въпрос на време, но, както се оказа впоследствие, мачът бе много далеч от своя край.

Нетърпелива да приключи двубоя, рускинята започна да се опитва да приключва разиграванията възможно най-бързо. Тази припряност ѝ изигра лоша шега, тъй като непредизвиканите ѝ грешки започнаха да идват една след друга. Това постепенно върна увереността на Контавейт и тя отново започна да демонстрира един от най-силните елементи в играта си – атаките с бекхенд от основната линия, за които Александрова не успяваше да намери отговор. Това позволи на естонската тенисистка да обърне развоя на сета, който изглеждаше безвъзвратно загубен за нея, и направи изумителна серия от шест поредни спечелени гейма, надделявайки с 6-4.

Напълно подобаващо за подобен сблъсък, третата част бе най-интригуващата в двубоя. В първите осем гейма и двете опонентки спечелиха подаванията си, след което Александрова записа два поредни аса и успя да пробие за 5-4. Рускинята бе само на две точки от титлата, но при 40-40 в десетия гейм допусна непредизвикана грешка, която помогна да Контавейт да върне брейка и да възстанови равенството.

В следващите минути по-добрата физическа кондиция на естонката се оказа един от решаващите фактори за нейния успех. Тя обърна резултата след сервис гейм на 15, след което навакса пасив от 30-40 и реализира решаващ пробив, с който оформи крайното 4-6, 6-4, 7-5 след два часа и половина игра на централния корт в Москва.