Контавейт мина и през Петерсон и е на една победа от Финалите

Transylvania Open, полуфинал

Ребека Петерсон – Анет Контавейт 3-6, 2-6

Анет Контавейт увеличи серията си от поредни победи на девет, след като надделя над световната №99 Ребека Петерсон на полуфиналите в Клуж. По този начин естонката достигна до четвърти финал в последните си седем турнира, както и общо шести за сезона. При евентуален успех в утрешния мач за титлата, Контавейт ще спечели не само нов трофей, но и място на Финалите на WTA следващия месец.

Последното препятствие между нея и титлата ще бъде победителката от мача между Симона Халеп и Марта Костюк.

„Чувствах се много добре на корта, но въпреки това победата не беше толкова лесна, колкото вероятно изглежда от резултата. Трябваше да се боря. До момента седмицата се развива отлично за мен. Старая се просто да премина през следващия мач. Играя добре и съм много агресивна, което улеснява нещата. Във втори кръг чувствах леки болки, но вече се оправям. Много съм мотивирана и съм решена да дам сто процента от себе си утре. Ще бъде много трудно, но съм готова“ – каза световната №14 след двубоя.

Контавейт реализира седем аса срещу само един на Петерсон, като в същото време спечели 77% от точките си на първи сервис (23/30), докато успеваемостта на шведката по този показател бе 63% (19/30). Втората поставена беше по-резултатна както на сервис (35-24), така и на ретур (23-13) и реализира четири от шестте си възможности за пробив (67%), докато Петерсон оползотвори единствения открил се пред нея брейкпойнт.

Мачът започна шеметно за Контавейт, която реализира два последователни пробива и загуби само седем точки в първите пет гейма, натрупвайки комфортен аванс от 5-0. Естонката стигна до сетпойнт, който обаче пропусна и позволи на Петерсон да прекъсне серията ѝ.

Това се оказа началото на силна серия за шведката, която реализира единствения си пробив в мача и редуцира пасива си до 5-3. Впоследствие обаче Контавейт повиши значително качеството на своя начален удар и това ѝ позволи да спечели подаването си в деветия гейм, надделявайки с 6-3.

Естонката продължи да доминира и стартира втория сет с пробив на нула, след което затвърди брейка и удвои преднината си. Впоследствие Контавейт беше непоклатима при подаванията си и загуби само една точка в следващите си четири сервис гейма, като нито веднъж не позволи на Петерсон да стигне до брейкпойнт. Световната №14 продължи да държи мача под контрол и приключи без напрежение сета, триумфирайки с 6-3, 6-2 след точно един час на корта.