Контавейт със страхотен обрат, 20-а поредна победа на закрито и титлата в Русия

St. Petersburg Ladies Trophy, финал
Анет Контавейт – Мария Сакари 5-7, 7-6(4), 7-5

Анет Контавейт е шампионка от WTA 500 турнира в Санкт Петербург. Естонката продължи изумителната си серия от 20 поредни победи на закрито, постигайки впечатляващ обрат във финала срещу Мария Сакари – 5-7, 7-6(4), 7-5 след почти 3 часа на корта, в които трябваше да се връща от 1-3 във втория сет и още по-впечатляващо – от 2-5 в решителния.

Двете добри приятелки, които бяха №1 и №2 в турнира, изиграха много равностоен мач, в който всяка от тях реализира по 4 пробива, процентите спечелени точки на първи и втори сервис също бяха сходни, а качеството на тениса бе на висота. Всъщност във всеки от сетовете тази, която пробиваше първа, губеше.

Мачът бе 13-и помежду им като до момента двете имаха по 6 победи. Като че ли малко по-голямото спокойствие и опит в подобни финални мачове (14 финала спрямо 5 на Сакари) повлия в самия край, когато Контавейт бе изключително близо до загубата.

Така тя продължава своята серия от вече 20 поредни победи в мачове в зала. В тази серия тя спечели титлите в Острава, Москва и Клуж. В Острава съперничка на финала бе отново Сакари. Титлата в Русия е нейна шеста на ниво WTA. Гъркинята пък остава само с една на сметката си, тази в Рабат през 2019-а.

„Не мога да повярвам. Щастлива съм от това постижение. Беше много тежка битка, нямам думи. Реших, че ще опитам да връщам топката колкото мога и да я накарам сама да стигне до успеха“, коментира шампионката непосредствено след големия успех.

Тя е едва шестата тенисистка с 20 поредни победи на закрито от 1989 година насам. Рекордът държи Щефи Граф с 43 поредни успеха в периода 1989-1990. Контавейт е и първата, която го постига в това десетилетие.

Освен финала в Острава Контавейт бе спечелила и мача между двете на Финалите на WTA, а в Санкт Петербург достигна до трети пореден успех над гъркинята. За нея това е и 19-а победа над тенисистка от топ 10.

В първия сет Контавейт водеше с 5-2, но не можа да вземе подаването си при 5-3. Сакари стигна и до втори пробив, за да си осигури възможност при 6-5 да сервира за сета. Уинъри и от двете страни гарантираха пети пореден гейм.

Серията набъбна на седем поредни гейма до 2-0 във втория сет. Естонката изравни до 3-3, след което спаси нови два брейкбола при 5-5. Контавейт имаше и сетбол в следващия гейм преди да се стигнe до тайбрек. В него сервисът ѝ работеше добре и доведе до три сетбола при 6-3. При втория Сакари прати бекхенда си в мрежата.

Гъркинята отново се мобилизира на старта на решителния сет. Той отново започва с 2-0 за нея, а след спасени три шанса за пробив дори водеше с 4-1. При 5-3 Сакари застана на сервис в опит да си осигури втора WTA титла. В този гейм обаче бекхендът ѝ изневери, което позволи на Контавейт за пореден път да се върне в мача.

Естонката нямаше намерение да изпуска възможността. Форхендът ѝ затрудняваше все повече Сакари и това доведе до нов пробив за 6-5. За разлика от съперничката си, Контавейт не трепна и на свой начален удар сложи край на мача.