Конюх обърна Векич от 0-6 в Портороз

WTA 250 Портороз, първи кръг

Ана Конюх – Дона Векич 0-6, 6-3, 6-2

В най-интересния мач в първия ден след US Open, Ана Конюх сътвори впечатляващ обрат над Дона Векич на турнира в Портороз, Словения. В изцяло хърватски двубой от първия кръг на надпреварата, която е от категория АТР 250, световната №82 загуби първия сет с 0-6, но съумя да победи след 6-3 и 6-2 в следващите два сета.

Мачът започна фантастично за Векич, която откри срещата с пробив след маратонски гейм, в който имаше общо пет брейкбола. В ответния гейм Конюх стигна до две равенства, но не и до повече. Това даде допълнителна увереност на Векич, която съвсем пое контрола с втори пробив.

Конюх този път имаше и два брейкбола в четвъртия гейм, но и той завърши в полза на сънародничката ѝ. Последва пробив на 0 и реализиран първи сетбол за 6-0.

Играта на корта обаче със сигурност не отговаряше на резултата в сета и Конюх се постара, за да го демонстрира много ясно във втората част. Тя започна с четвърти пореден пробив за Векич, но веднага след това опонентката ѝ, която имаше много проблеми с контузии в последните години, записа първи гейм на сметката си. След него дойде и първият случай в мача, в който тя спечели подаването си.

Втори пробив вече ѝ даде аванс от 3-1, а до края Конюх не позволи да загуби преднината си. Ключов бе седмият гейм, в който тя отрази три последователни брейкбола от 0-40.

Решителната част започна с пробив в полза на Конюх, която се измъкна от труден гейм за 4-2, след което нов брейк за 5-2 ѝ даде шанс да сервира за мача. Последва поредният дълъг гейм, но след отразена възможност на съперничката и два мачбола, Конюх узакони страхотния обрат.

Във втори кръг тя ще срещне Кристина Младенович, която победи в три сета играещата с уайлд кард Ника Радишич – 4-6, 6-1, 6-2.

Бернарда Пера също е във втори кръг след 6-4, 6-3 над Фиона Феро. Още по-убедителна беше Сорана Кърстя – 6-1, 6-3 над Хедър Уотсън.

На другия WTA турнир през тази седмица, този в Люксембург, победи записаха фаворитките Ализе Корне, Екатерина Александрова и Клара Таусон.