Костюк спаси три мачбола и победи Андреску

Mubadala Citi Open, първи кръг
Марта Костюк – Бианка Андреску 2-6, 6-3, 7-6(5)

В едно от дербитата на първия кръг във Вашингтон Марта Костюк направи обрат след загубен първи сет, спасявайки и три мачбола, за да победи Бианка Андреску след 2-6, 6-3, 7-6(5).

Украинката, на рекордната си 34-а позиция в ранглистата, стигна до първи успех над канадката във втория мач помежду им, като го постигна с агресивна игра от дъното на корта и много уинъри, комбинирани с прецизна игра в най-важните моменти.

Андреску спечели първия сет след два пробива, но ситуацията набързо се промени във втората част, в която Костюк натрупа аванс от 3-0. Канадката веднага изравни и дори имаше два брейкбола за 4-3, но съперничката ѝ се измъкна и взе сета.

Костюк проби първа в решителния сет, но и Андреску демонстрира устойчивост. Тя дори поведе с 5-4.

„Пропуснах шансовете си при 4-4, после направих някои болезнени грешки“ – коментира Костюк след мача. „Честно казано, не вярвах, че ще спечеля, но опитвах да играя всяка точка, да остана в мача и да не се отказвам.“

Сервирайки за оставане в мача, Костюк спаси мачбол за 5-5, след което още два, за да вкара мача в тайбрек. В него тя достигна до първата си възможност да затвори мача след успешно воле от трудна позиция. В последвалото разиграване Андреску изпрати топката в аут и така сложи край на продължилия 2 часа и 43 минути двубой.

Канадката завърши двубоя с по-добри статистически данни, но напред към втори кръг продължава Костюк. За нея следва мач с №2 в схемата Каролин Гарсия.

В следващата фаза е и шампионката от 2022-а Людмила Самсонова, която нямаше проблеми срещу Даниел Колинс – 6-1, 6-3.

Лорън Дейвис, която премина през квалификациите, продължава с победите след 7-6(8), 3-6, 6-1 срещу Слоун Стивънс.