Крейчикова спря Швьонтек и спечели финала в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, финал
Барбора Крейчикова – Ига Швьонтек 6-4, 6-2

Барбора Крейчикова победи световната №1 Ига Швьонтек с 6-4, 6-2 на финала на WTA 1000 турнира в Дубай и за първи път в кариерата си вдигна трофей от такава категория. През седмицата чешката тенисистка елиминира четири опонентки от топ 10, като три от тях бяха последователни: №2 Арина Сабаленка, №3 Джесика Пегула и №1 Ига Швьонтек.

Новата шампионка на Dubai Duty Free Tennis Championships става петата тенисистка, която в рамките на един турнир отстранява трите най-високо ранкирани състезателки в света

Световната №1 спечели титлата в Доха, а след това стигна до финала в Дубай, превръщайки се в тенисистката отпуснала най-малко геймове на опонентките си по пътя към мача за титлата на турнир от такава категория (9).

Играчи с победи над топ 3 на световната ранглиста в един турнир
Щефи Граф, Ролан Гарос 1999 година (№2 Дейвънпорт, №3 Селеш, №1 Хингис)
Серина Уилямс, Маями 2002 година (№3 Хингис, №2 Винъс Уилямс, №1 Каприати)
Винъс Уилямс, Финалите на WTA 2008 година (№2 Сафина, №3 Серина Уилямс, №1 Янкович)
Арина Сабаленка, Финалите на WTА 2022 година (№2 Жабур, №3 Пегула, №1 Швьонтек)

Една от най-силните страни на шампионката бе нейната адаптивност. Тя победи Швьонтек и в запомнящ се финал на турнира в Острава през миналата година. Шампионката от Ролан Гарос 2021 още тогава показа, че разполага с оръжията, необходими за успех над полякинята и след като загуби първите си два мача срещу нея на ниво WTA, спечели следващите два.

Крейчикова е спечелила общо шест от последните си осем мача срещу състезателки от топ 10.

Междувременно Швьонтек пристигна в Дубай с титлата в Доха, превръщайки се в тенисистката отпуснала най-малко геймове на опонентките си по пътя към мача за титлата на турнир от такава категория (9).

Откакто полякинята загуби в четвърти кръг на Australian Open от Елена Рибакина, тя се намира в отлична форма. и преди финала на Dubai Duty Free Tennis Championships бе загубила само 14 гейма.