Кудерметова и Ковинич достигнаха до финала в Чарлстън

Volvo Car Open, полуфинал

Вероника Кудерметова – Паола Бадоса 6-3, 6-3

Данка Ковинич – Онс Жабур 6-3, 6-2

Поставената под №15 в схемата на турнира в Чарлстън Вероника Кудерметова се класира за финала на надпреварата след победа в два сета над световната №71 Паола Бадоса. Рускинята продължава да се представя много силно на надпреварата в САЩ и все още няма загубен сет в турнира.

Рускинята бе по-резултатна на сервис като записа повече асове (5-3) и направи по-малко двойни гершки от своята опонентка (2-6). Кудерметова също така спечели много повече точки на сервис (48-26) и реализира четири от шестте си точки за пробив (67%), докато Бадоса оползотвори само един от петте си брейкпойнта (20%).

Кудерметова поведе с 2-0 след ранен пробив, след което успя да задържи разликата от два гейма до 4-2. Бадоса намали изоставането си като спечели седмия, но след това рускинята отново не допусна грешка при подаването си, а впоследствие реализира нов пробив, който се оказа решаващ и тя спечели първата част с 6-3.

Вторият сет бе на път да се развие по идентичен сценарий, тъй като Кудерметова отново започна по-силно и поведе с 2-0. Този път обаче Бадоса успя да възстанови равенството и можеше дори да осъществи пълен обрат, но в петия гейм пропусна две точки за пробив и резултатът стана 3-2 в полза на рускинята.

Бадоса отново изравни, но след това световната №38 наложи непосилно за своята опонентка темпо и спечели следващите три гейма, като по този начин триумфира с 6-3, 6-3 след час и половина на корта.

Другата финалистка в турнира е 91-вата в света Данка Ковинич, която записа убедителен успех над Он Жабур. Тенисистката от Черна гора, която в предходните кръгове отстрани Петра Квитова и Юлия Путинцева, изигра нов силен мач и напълно заслужено се класира за първия си финал на ниво WTA 500.

В хода на мач Ковинич спечели повече точки както на сервис (38-29), така и на ретур (28-24). 26-годишната тенисистка оползотвори четири от деветте си възможности за пробив (44%), докато Жабур се възползва от само един от шестте си брейкпойнта (17%).

Мачът започна с гейм за Жабур, но Ковинич успя да обърне резултата и да поведе с 2-1. Тунизийката обаче не позволи на своята опонентка да натрупа преднина и изравни резултата, след което двете си размениха по още един гейм за 3-3. Ковинич отново взе аванс като спечели седмия, след което пропусна два брейкпойнта, но въпреки това успя да запише много важен пробив и да поведе с 5-3. Родената в Четинйе тенисистка продължи да доминира и се наложи на 15 в деветия гейм, като по този начин приключи първи сет при 6-3 в своя полза.

Ковинич проби сервиса на Жабур в откриващия гейм на втората част, след което спаси три точки за пробив и удвои преднината си. Черногорката продължи да доминира и записа нов пробив, а в четвъртия гейм отрази още един брейкпойнт на своята опонентка и натрупа солиден аванс от 4-0.

Жабур прекъсна серията на своята опонентка, но Ковинич отново намери верния ритъм и поведе с 5-1, доближавайки се само на гейм от финала. Жабур отново редуцира пасива си като спечели седмия гейм, но след това Ковинич стигна до два поредни мачпойнта. Те бяха спасени от тунизийката, но малко след това пред 91-вата в света се откри нова възможност, от която тя се възползва и оформи крайното 6-3, 6-2 след 1 час и 19 минути игра.