Кудерметова надделя над Ковинич и спечели първата си WTA титла

Volvo Car Open, финал

Вероника Кудерметова – Данка Ковинич 6-4, 6-2

Световната №38 Вероника Кудерметова спечели титлата на WTA 500 турнира в Чарлстън след победа в два сета над 91-вата в света Данка Ковинич. Рускинята изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона като владееше инициативата през по-голямата част от двубоя и заслужено триумфира със своята първа WTA титла.

Феновете на българския женски тенис със сигурност са следили с интерес представянето на Ковинич в днешния мач, тъй като именно тя ще бъде първата съперничка на Виктория Томова на следващия турнир в Чарлстън.

Рускинята бе по-резултатна както на сервис (40-37), така и на ретур (30-23), като освен това записа повече асове (6-4) и направи по-малко двойни грешки от своята опонентка (2-6). Кудерметова реализира четири от 12-те си брейкпойнта (33%), докато Ковинич оползотвори една от двете точки за пробив, до които достигна (50%).

Мачът започна с пробив за Кудерметова, която след това успя да удвои преднината си. Ковинич обаче реагира по отличен начин и отговори с гейм на нула, след което върна пробива за 2-2. Тенисистката от Черна гора осъществи пълен обрат с нов гейм на нула в своя полза, но Кудерметова успя да прекъсне серията на своята опонентка и да възстанови равенството.

В седмия гейм рускинята успя да стигне до две поредни точки за пробив, които бяха спасени от Ковинич, но въпреки това световната №38 постигна целта си и проби за 4-3. Кудерметова продължи да увеличава преднината си като спечели и осмия гейм, след което пред нея се откри сетбол, който обаче тя не успя да реализира. 23-годишната рускиня стигна до втора възможност за спечелването на сета, но Ковични отново успя да избегне опасността и намали резултата на 5-4.

Кудерметова допусна изравняване от 30-0, но въпреки това стигна до трети сетпойнт. Рускинята обаче отново не бе достатъчно прецизна и не се възползва от открилата се пред нея възможност. Въпреки това обаче тя продължи да играе много агресивно и уверено и съвсем скоро след това достигна до четвърти сетбол. Този път Кудерметова бе много по-прецизна и приключи първия сет при 6-4 в своя полза.

Ковинич взе инициативата в началото на втория сет и успя на два пъти да излезе напред в резултата, но Кудерметова също спечели първите си две подавания и така резултатът стана 2-2. След това обаче рускинята повиши значително темпото и успя да реализира първия пробив в сета, макар преди това да пропусна два брейкпойнта, след което увеличи аванси си на 4-2.

Световната №91 бе напът да редуцира пасива си като поведе с 40-15 в седмия гейм, но Кудерметова обърна резултата и се доближи само на гейм от титлата. Рускинята допусна изравняване от 30-0, но въпреки това не загуби самообладание и имаше нужда от само един мачпойнт, за да оформи крайното 6-4, 6-2 след 1 час и 37 минути игра.