„Мълчание“ – това е основното, което украинските тенисистки са чули от ръководните органи на WTA по време на онлайн среща, в която Елина Свитолина, Марта Костюк и Леся Цуренко са опитали да дискутират с ръководството на женския тур политиката на организацията по отношение на войната на Русия в Украйна и начините, по които тенисистките от Украйна могат да бъдат подкрепени.
Само преди няколко дни стана ясно, че от Уимбълдън свалят забраната за участие на състезатели от Русия и Беларус, което е поредният удар по състезателите от Украйна. Те нееднократно заявиха, че не получават никаква подкрепа от WTA. Въпросната среща отново е била по инициатива на състезателките, които са искали да обсъдят липсата на действия от WTA, възможностите за превенция от неетично поведение и други важни въпроси по темата. Само че от думите на трите тенисистки става ясно, че отговори не е имало и представителите на WTA са били напълно неподготвени за срещата.
На нея са участвали президентът на WTA Стив Саймън, Ванеса Уеб, Аня Врег, Кристи Ан, Брендън Бърк и Слоун Стивънс като представител на Съвета на играчите.
Ето и разказът на трите украински тенисистки:
Леся Цуренко: „В момента не искам да казвам много от това, което се случи на срещата, защото бяха повдигнати много теми и бяха зададени много въпроси.
След тази среща подготвихме писмо до WTA и очакваме бърз отговор с точна гледна точка от тура по отношение на това как точно ще оправим тази ситуация.
Това, което ни впечатли най-много, бяха отговорите от представителите на WTA. Имах много голям интерес и все още имам по въпроса с дискриминацията на украинските състезатели.
По време на цялата руска война в Украйна слушаме за превенция от дискриминация върху руските и беларуските тенисисти, за запазването на техните права и свободи, за подкрепата от туровете и за цялостна подкрепа, каквато е политиката на WTA.
А за украинците?
Попитах всички присъстващи – какво направихте, правите и планирате да направите, за да избегнете дискриминацията към украинците? Да защитите универсалните човешки права на тенисистите от Украйна? Да запазите нашите основни права да вършим работата си в мир? Какво прави WTA, за да запази мирната обстановка на тура в тези много предизвикателни времена?
Просто нямаше отговор на моите въпроси.
Първо си помислих, че може би е заради лошата интернет връзка и не могат да ме чуват изцяло или частично, затова повторих отново въпросите си. Но нищо не се промени…просто нямаше отговор. Никой от присъстващите не каза нито дума.
Беше шок.
Отново се убедихме, че никой не мисли изобщо за украинските тенисисти, нито някой планира да помисли по въпроса.“
Марта Костюк: По време на срещата ни бях в Киев. Войната продължава в моята родина и помощта в този момент е много важна. Бях в колата, слушах внимателно всичко, което се случваше по време на срещата. Когато бе мой ред да говоря, изведнъж се включи алармената система за тревога, защото Киев бе под атака от дронове.
Зададох прост въпрос – ние (украинците) в равни условия ли сме спрямо жените от Русия и Беларус? Дори за ден не сме в безопасност у дома. Тренировъчните бази биват бомбардирани. Държавата ни бива бомбардирана всеки ден. Нямаме транспортни връзки като в другите държави. Всяка сутрин започва с проверка дали някой роднина или близък не е убит. Психически сме под постоянен стрес. В дадения момент, когато зададох въпроса, бях в смъртна опасност.
И в тези условия трябва да се състезаваме с представители на държавите-агресори, защото WTA реши да не ги накаже. Украинците са в такива условия заради това, което Русия и Беларус правят. С други думи – тези държави с действията си съзнателно създадоха предимство за техните спортисти пред украинските спортисти.
Никой не отговори на моя въпрос…Повторих го отново и отново…
Докато не чухме Слоун Стивънс. Тя каза, че не разбира какво точно имам предвид под „равни условия“, но Съвета на играчите е готов да помогне на украинците и че биха искали да знаят какво може да бъде направено за нас.
Бих искала да отбележа, че това бе първият случай от началото на войната, в който имаме комуникация с представителите на Съвета на играчите. Преди този разговор никой не се интересуваше какво може и какво трябва да бъде направено в подкрепа на украинците, които страдат заради войната.“
Елина Свитолина: „След разговора на Леся Цуренко със Стив Саймън, въпросът с одобрението на руската военна агресия предизвика огромна реакция в света на тениса и просто искахме да разберем истинската позиция на WTA.
Имахме много ярък пример как след месеци на убийства, изнасилвания, отвличания на украинци и завладяване на нашата територия, Анастасия Гасанова все пак реши да промотира всичко това на своята Instagram страница, повтаряйки опорните точки на руската пропаганда за войната, за да оправдае решението за инвазията и всички престъпления, които Русия направи спрямо украинските хора.
Моите въпроси бяха, дали изобщо е нормално, дали е окей за WTA такъв човек да остане на тура? Дали е честно спрямо украинските жени и всички други участници на тура? Чухме същия отговор като при въпросите на Леся и Марта…тишина. Без аргументи. Без обяснения.
Няма да оставим въпроса така, защото той е свързан със сигурността на украинските жени. Ако руснаците и беларусите на тура подкрепят или оправдават военната агресия по същия начин като Гасанова, това означава, че те желаят украинците, нашите роднини и приятели, както и самите ние, да бъдем мъртви. Това ли е нормата в 21-и век да бъдем в една среда с такива хора?
Чакаме отговорите на WTA.“