Маяр Шериф – първата египтянка с WTA титла

Parma Ladies Open, финал
Мария Сакари Маяр Шериф 5-7, 3-6

Световната №74 Маяр Шериф се превърна в първата жена от Египет, която спечели WTA титла. Шериф стигна до най-големия успех в кариерата си, след като победи поставената под №1 Мария Сакари със 7-5, 6-3 във финала на WTA 250 турнира в Парма.

За нея това е първи успех над тенисистка от топ 10 и идва, след като по-рано през деня Шериф прекара близо 3 часа на корта, за да отстрани Ана Богдан на полуфинал. Сакари се справи по-лесно с Данка Ковинич, но това не се оказа фактор във финала няколко часа по-късно.

В мача за трофея Шериф допусна ранен пробив за 0-2, но оттам насетне проби четири пъти подаването на гъркинята. Сакари имаше проблеми с ниския си процент на вкаран първи сервис, а Шериф бе стопроцентова при реализирането на брейкболи.

При 5-6 Сакари пропусна три геймбола за достигане до тайбрек и така сетът отиде на сметката на египтянката след 54 минути на корта.

Във втората част отново Сакари проби първа за 2-0, но отново не успя да задържи нивото си като бъркаше прекалено често. Шериф изравни за 2-2 и до края на мача загуби само един гейм.

Тя завърши двубоя с 10 уинъра и 11 непредизвикани грешки като реализира 6 от 13-те си брейкбола за историческия успех.

За Сакари загубата означава още една пропусната възможност за втора WTA титла. Единствената за нея до момента дойде в Рабат през 2019-а. Освен нея тя вече има пет загубени финала.