Мугуруса детронира Уилямс и триумфира с титлата на Ролан Гарос!

Гарбине Мугуруса – Серина Уилямс 7-5 6-4

Ролан Гарос, финал

Гарбине Мугуруса спечели първа титла от Големия Шлем в кариерата си след победа над световната номер 1 Серина Уилямс в един от най-качествените мачове при жените за последните години! Испанката постигна чиста победа в два сета с резултат 7-5 6-4.

В откриващите геймове на мача сервирането бе доминиращо и разигравания липсваха. При 2-1 за Уилямс се стигна до дълъг, 10-минутен гейм на сервис на Мугуруса. Испанката спаси два брейкбола с комбинация от топовни форхенди и един ас и измъкна гейма.

Още в следващия гейм се стигна до 0-40 при сервис на Уилямс след светкавичен ретур по правата от бекхенд. Първите две възможности бяха отразени с добри начални удари, но при третата Серина направи двойна грешка и допусна ранно изоставане в мача.

При 3-2 в своя полза Мугуруса започна гейма с две двойни грешки, но спечели следващите 4 точки. Форхендът по правата на испанката работеше отлично в тези минути.

Последва серия на Серина Уилямс, която отне от скоростта на ударите си и с отлична игра в защита успя да върне пробива и да излезе напред в резултата – 5-4. Играещата на втори финал на турнир от Големия Шлем Мугуруса не се притесни и затвърди подаването си, а в следващия гейм постигна нов пробив със серия от мощни удари и от форхенд, и от бекхенд, с които бързо приключваше разиграванията. Испанката успяваше все по-добре да чете първите сервиси на противничката си.

При сервис за сета Уилямс отново доказа, че е голяма шампионка и играе най-добре именно в най-важните моменти, както заяви  и треньорът й Патрик Муратуглу. Американката стигна до 15-40 и две възможности за пробив след майсторско драйв воле от форхенд. Мугуруса обаче затвърди отличното си ниво на сервиране и пласира невъзможен за връщане първи сервис и ас. Испанката стигна до два сетбола, но Уилямс форсира грешки и при двата. При третата възможност Гарбине пласира мощен бекхенд по правата и заключи частта.

Още в първия гейм на втория сет последва нов пробив за Мугуруса след отличен ретур от бекхенд този път по диагонала. Преднината бе заличена от Уилямс обаче още в следващия с контра пие от бекхенд, малко помощ от филето на мрежата и три двойни грешки на испанката.

Фестивалът на пробивите продължи и Мугуруса отново поведе с 2-1 благодарение на мощта си и любимия форхенд по правата.

В следващите минути двете задържаха сервисите си без проблеми и се стигна до 5-3 в полза на испанката. Последва титаничен девети гейм, в който Мугуруса пропусна 4 мачбола. Уилямс отново доказа, че е голяма шампионка и по някакъв начин успя да се спаси и да принуди противничката си да сервира за мача под огромно напрежение.

Сервирайки за шампионата обаче, Мугуруса не трепна и набързо дръпна с 40-0, а при петия си мачбол направи невъобразим лоб от бекхенд, с който триумфира с първата си титла от Големия Шлем. Мугуруса ще бъде номер 2 в световната ранглиста от понеделник, а феноменалната форма, която демонстрира, и мощните сервис и удари от основната линия със сигурност я правят една от основните фаворитки и за Уимбълдън!