Мугуруса се измъчи срещу Джорджи, Шведова срещу Свитолина във втори кръг

Уимбълдън, кръг I

Гарбине Мугуруса – Камила Джорджи 6-2 5-7 6-4

Гарбине Мугуруса изигра дълъг и тежък мач срещу Камила Джорджи, но успя да надвие с 6-2 5-7 6-4. Фаворитката показа някои слабости в играта си и не се възползваше максимално от шансовете, които получаваше за пробив. Освен това, на моменти се страхуваше да излезе на мрежата или да опита нещо различно, разнообразявайки тактиката си в мача.

Срещата на световната №2 започна много драматично. Испанката проби още първото подаване на италианската си съперничка, но веднага след това брейкът беше върнат за 1-1. В третия гейм Мугуруса достигна до четири брейкбола, но поредица от грешки й пречеха да реализира. При петия такъв все пак успя, но Джорджи също й помогна с непредизвиканата грешка, която направи при 40-40. Испанската тенисистка проби отново, когато резултатът беше 4-2 в нейна полза, а после затвърди и поведе с 1-0 сета.

След почивката двете си размениха по три гейма за 2-1 в полза на италианската тенисистка. Подхлъзване на Джорджи пък й костваше следващия гейм, в който беше близо до пробив, но така и не достигна до брейкбол. После обаче спечели подаването си много бързо, след като поведе 40-15 и завърши със смач – 3-2. Италианката кипеше от енергия и ентусиазъм във втория сет, а в играта й нямаше никаква обремененост. Умелата смяна на посоката на разиграванията и отличното движение по корта на опонентката й обаче много я затрудняваха.

При 30-30 в осмия гейм Джорджи сгреши от ретур, изпращайки топката в мрежата, а Мугуруса изравни 4-4 гейма след ас. Испанската тенисистка обаче продължаваше да не бъде много успешна при посрещане, а ефективността на играта й от основната линия намаляваше. Тя изостана с 5-6, а в дванадесетия гейм очакваното, с оглед на представянето през втория сет, се случи. Италианката проби и изравни резултата в мача – 1-1.

В битка на надхитряне Гарбине Мугуруса успя да пробие в третия гейм на третия сет и поведе 2-1. Тя шест пъти достигна до точки за пробив, като едва накрая успя да се възползва. Големият проблем на световната №2 през целия мач бяха именно нереализираните брейкболи, които превърнаха срещата в маратон. Испанката затвърди, след като при 40-40 направи седмия си ас в двубоя, а в следващото разиграване излезе на мрежата и опита да завърши със смач, но Джоррджи спаси топката. Италианската тенисистка обаче се намираше в дъното на корта и при следващата къса топка, която Мугуруса избра да изиграе, тя нямаше какво да направи – 3-1.

Гарбине стигна до точка за пробив в следващия гейм, но съперничката й я спаси, след прекрасен форхенд по късия диагонал. После Джорджи взе предимство, а след това и подаването си, когато опонентката й изпрати топката в мрежата – 2-3. Пробивът, който сетовната №2 обаче беше направила, й донесе и успех в мача, след като тя не сгреши в нито един от геймовете до края, когато сервираше – 6-4.

В останалите срещи, които се изиграха, Ализе Корне победи Полона Херцог 6-3 6-0 и следващата й среща е срещу Сара Ерани. Луцие Шафаржова пък участва в драматична среща срещу Бетани Матек-Сандс, но все пак победи с 6-7(7) 7-6(3)7-5 и във втори кръг е срещу Саманта Крауфърд. Карла Суарес Наваро също изпита затрудения срещу Джън Шуай 6-4 4-6 6-4. Следващата й съперничка е Дениса Алертова, която продължу след отказване на Маргарита Гаспарян. Ярослава Шведова се справи с Юлия Гьоргес 7-5 6-4
и ще мери сили с Елина Свитолина, която победи Наоми Броуди 6-3 6-3.