Обрат над Стивънс донесе на Конта двубой с Квитова. Бертенс отпадна

Уимбълдън, трети кръг
Джоана Конта – Слоун Стивънс 3-6 6-4 6-1
Барбора Стрицова – Кики Бертенс 7-5 6-1

Джоана Конта осъществи пълен обрат срещу Слоун Стивънс в един от най-интересните мачове от трети кръг на Уимбълдън при дамите. Първата ракета на Великобритания получи вдъхновение от трибуните и спечели битката със световната №9 след 3-6 6-4 6-1 за два часа игра.

Американката беше много близо до първа победа над Конта в четвъртия мач помежду им, но и този път не успя. По-рано през годината тя загуби от световната №18 на Ролан Гарос, както още в Рим и в Бризбън.

В осминафиналната фаза британката ще се изправи срещу двукратната шампионка в надпреварата Петра Квитова.

В първия сет Стивънс показа много добра игра, базирана на ефективност при началния удар и продуктивност. Американката реализира 11 уинъра и успяваше да не допуска грешки в ключови моменти, за да не даде нито един брейкбол на Конта.

Световната №9 не печелеше подаванията си лесно, но за сметка на това постоянно водеше в резултата. Накрая любимката на домакините се пропука и сдаде сервис гейма си за 3-5, а Стивънс затвърди с гейм на 30 и поведе в частите – 6-3.

И след почивката световната №18 продължаваше да допуска повече грешки от съперницата и да не реализира много завършващи удари. Конта често беше в догонваща позиция дори в собствените си подавания и се наложи да спаси брейкбол при 1-1.

Американката пък се чувстваше комфортно и стигна до още три точки за пробив в петия гейм. Точно тогава обаче предимството премина у британката и тя проби за 6-4, с което върна паритета в частите.

Конта беше вдъхновена, а феновете по трибуните ѝ дадоха необходимата подкрепа. Първата ракета на Великобритания даде само три точки на Стивънс в първите три гейма след почивката и ги спечели. Продължи да допуска все по-малко неточности в играта си и скоро се озова напред с брейк за 5-1, получавайки шанс да сервира за успеха. Справи се отлично и вече е на осминафинал.

konta1

Междувременно Барбора Стрицова продължи страхотното си представяне на тазгодишния Уимбълдън и елиминира световната №4 Кики Бертенс. Чехкинята, която се намира под №54 в ранглистата, надигра холандката със 7-5 6-1 за 1:36 ч. на корта.

Бертенс вкара под половината си първи сервиси в игра и допусна цели 29 непредизвикани грешки, което ѝ коства победата. Стрицова пък се класира за втори път в осминафиналната фаза в Лондон и там ще спори с Елизе Мертенс. Най-доброто представяне на чехкинята е от 2014 г., когато тя стигна до четвъртфиналите.