РОК, или иначе казано Руският олимпийски комитет, оглави класирането по медали от тенис турнира по време на Олимпийските игри в Токио. Пет различни държави спечелиха петте златни медали, като на сингъл големият успех бе за Швейцария (Белинда Бенчич) и за Германия (Александър Зверев). Хърватия има злато чрез Мате Павич и Никола Мектич, които във финала победиха сънародниците си Марин Чилич и Иван Додиг. Чехия също се отчете със злато, благодарение на женската двойка на Барбора Крейчикова и Катерина Синякова.
За руснаците златото дойде в изцяло руския финал на смесени двойки, в който Анастасия Павлюченкова и Андрей Рубльов драматично победиха Елена Веснина и Аслан Карацев.
РОК оглави класирането по медали заради среброто на Карен Хачанов на сингъл, което превърна руснаците в единствения отбор с три медала.
Втората позиция бе поделена от Хърватия, Чехия и Швейцария с по един златен и един сребърен медал. При чехите среброто бе за Маркета Вондрушова, а при швейцарците за „златната“ Бенчич и Виктория Голубич на двойки.
Три държави за първи път в историята си спечелиха олимпийски медали в тениса – Украйна (Елина Свитолина с бронз на сингъл), Бразилия (Лаура Пигоси и Луиза Стефани с бронз на двойки-жени) и Нова Зеландия (Маркъс Даниел и Майкъл Винъс с бронз на двойки-мъже).
Прави впечатление и сериозната европейска доминация със спечелени 12 от възможни 15 медали за държави от Стария континент.