Преди старта на новия сезон Онс Жабур прекарва няколко дни с млади тенисисти в тенис центъра в крайбрежния град Монастир в своята страна Тунис. За тях тя е идол, а те мечтаят да последват стъпките и. „Видях как децата гледат Онс. За мен беше невероятно.“, казва съпругът на Жабур и неин кондиционен треньор – Карим Камун.
„Дете отиде при майка си и каза – докоснах Онс, няма да мия ръцете си в продължение на седмица. Почувствах се много горд.“ споделя Камун.
Онс Жабур е звезда в Тунис още преди да направи забележителния си мач с Каролин Вожняки от третия кръг на Australian open тази година. И със сигурност интереса към нея след края на турнира ще бъде още по-голям.
На шестгодишна възраст Онс мечтае да спечели Ролан Гарос при жените. Тогава никой не е вярвал, че това ще се случи. Днес обаче всички нейни близки и сънародници са убедени, че това е напълно възможно. Не по-малко уверена в себе си е и самата Жабур. И тя очевидно е открила начина, по който това да се случи и първите си успехи записва именно в Париж през 2011г. Като девойка печели титлата от „Ролан Гарос“ и след това започва своя поход към елита на женския тенис.
25-годишната Онс е най-успешната тенисистка не само от Тунис, но и от арабския свят. В нейния екип влиза френският треньор Бертран Перет:
„Много хора ми казваха колко съм талантлива. Знам, че съм талантлива, но талантът без работа е нищо, а талантът с прекалено много работа също е нищо. Опитвах се да балансирам. Мисля, че понякога работех прекалено усилено и пак нямаше резултати, ядосвах се, не се радвах, че съм на корта. Знам, че имам огромна възможност да бъда един от най-великите играчи и наистина работя върху това“ – споделя Жабур. И днес очевидно тунизийката е намерила баланса и изпитва удоволствие пишейки своята приказка.
През 2017 г. тя стана първата арабска тенисистка достигнала до третия кръг на турнир от Големия шлем. Това се случи отново на любимия Ролан Гарос, когато Жабур победи Доминика Цибулкова във втората фаза. След това повтори постижението си на Открито първенство на САЩ. Онс Жабур достигна до 51-ата позиция в световната ранглиста през септември миналата година, нещо което прави за първи път в кариерата си. В момента е на 73 място в класацията на WTA.
За нея тенисът е начин да докаже на света, че може да бъде равностоен играч на останалите. Знае, че на раменете и лежи голяма отговорност, защото е пример за подражание за останалите.
Най-добрият избор, който прави Жабур е да повярва в себе си и да продължи да вярва на интуицията си. И това може би е най-голямата ѝ победа.
За новия сезон тунизийката си поставя за цел да попадне в топ 20 на световната ранглиста и да се класира за финала на най-добрите осем в края на годината. Едва когато достига до първи си финал на турнир от WTA tour в Москва през 2018 г., тя започва да мечтае още по-силно и да вярва, че може да бъде най-добрата. Защото Тунис и арабският свят също вярват в нея и следят изявите и на корта.
В Мелбърн обаче Жабур не само сложи точка на кариерата на бившата световна номер 1 Каролин Вожняки и шампионка от 2018 г., но и се класира за осминафиналите. Преди това тя изхвърли от Australian open и 12-ата поставена Конта и Каролин Гарсия.
Очевидно Онс Жабур успя да улови момента. Тя попадна в светлините на прожекторите, когато в мач за класиране на осминафиналите победи Каролин Вожняки в три сета и така стана последната тенисистка, с която играе датчанката в богата си спортна кариера. И не само това. Тя стана и първата арабска тенисистка достигала до тази фаза на турнир от Големия шлем. На осминафинала Жабур среща Ван Циан, която елиминира Серина Уилямс.
🇹🇳🇹🇳🇹🇳@Ons_Jabeur blasts 19 winners and secures the 6-4 6-2 upset over No. 12 Konta!#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/SJlwZDKFvO
— #AusOpen (@AustralianOpen) January 21, 2020
„Бях шокиран колко много хора са гледали мача на Жабур с Вожняки. Получих съобщения от много приятели, които не са спали, за да гледат Онс.“, споделя нейният съпруг.
Timezones don’t mean anything when your national hero is flying the flag at #AusOpen 🇹🇳#AO2020 | @Ons_Jabeur pic.twitter.com/tfUvtWiKdk
— ITF (@ITF_Tennis) January 24, 2020
През 2019г. Онс Жабур става носител на наградата „Арабска жени на годината“ в категорията спорт. В петото издание на тази класация в Лондон бяха отличени дами със значими постиженията в световен мащаб, сред тях бе и Онс Жабур.
„На церемонията срещнах много успешни арабски жени от различни области, беше невероятно. Наистина почувствах, че придобиваме по-висок статус и печелим признание по целия свят.“ – споделя след церемонията Жабур, впечатлена от широкото медийно отразяване на събитието и гордо позира на фотографите.
„Когато играя на турнирите от „Големия шлем“, се опитвам до покажа, че между мен и останалите няма никаква разлика, аз наистина не виждам разлика между мен и която и да е европейска или американска жена. Щастлива съм, че давам този добър пример и се надявам да вдъхновя повече дами във всяка област и те да повярват в мечтите си и да ги сбъднат. “ – казва Жабур.
Жабур намира че с годините на корта се е променила не само физически, но и психически. „През 2019 г. научих повече за себе си, вече мисля по различен начин, тренирам и играя по различен начин. Преди ако почувствах болка, изпитвах страх. Сега вече ако трябва да остана на корта и пет часа, правя го и нищо друго не ме интересува. Защото знам, че го правя за себе си, за моето семейство, за моята страна, за всички, които обичам.“
Ще успее ли Онс Жабур да сбъдне мечтата си да спечели титла от „Ролан Гарос“ при жените, предстои да разберем. На 25-годишната тунизийка тепърва и предстоят вълнуващи моменти на корта. Със сигурност ще запомни и онзи момент, в който вдигна победоносно ръце в Мелбърн, записвайки най-забележителния си успех в кариерата до момента – победа над една от най-добрите тенисистки на 21 век – Каролин Вожняки.
TennisKafe.com