Остапенко и Кенин преминаха първия кръг в Сан Диего

Cymbiotika San Diego Open, първи кръг

Йелена Остапенко – Екатерина Александрова 7-6(3), 6-7(6), 7-5

София Кенин – Вероника Кудерметова 6-4, 6-4

Йелена Остапенко започна участието си на WTA 500 турнира в Сан Диего с драматична победа над Екатерина Александрова. Световната №16 бе много близо до поражението, след като пропусна мачбол във втория сет и изостана с 2-5 в третия, но успя да осъществи зрелищен обрат и да стигне до осминафинала.

Там я очаква Даниел Колинс, която елиминира Луиза Чирико след 7-5, 6-0.

Александрова успя да пробие първа и да поведе с 4-2, но Остапенко си върна водачеството, преди рускинята да прекъсне серията ѝ и да възстанови равенството при 5-5. В дванадесетия гейм латвийката пропусна четири сетбола и се стигна до тайбрек. В него обаче шампионката от Ролан Гарос 2017 натрупа комфортен аванс от 5-1, а впоследствие съхрани тази разлика и се наложи със 7-6(3).

Двубоят изглеждаше решен, след като във втория сет Остапенко реализира два поредни пробива и поведе с 4-0. Александрова обаче постепенно обърна резултата, като в деветия гейм спаси мачбол, а впоследствие осъществи пълен обрат и стигна до сетпойнт при 6-5.

Остапенко избегна опасността и се стигна до нов тайбрек, в който световната №16 отрази три поредни сетбола. Александрова обаче устоя на натиска и изравни сетовете след 7-6(6).

Рускинята бе много близо до победата, след като поведе с 5-2 в третия, но точно тогава Остапенко изигра най-силния си период в мача. Латвийката реализира три последователни пробива, оформяйки крайното 7-6(3), 6-7(6), 7-5 след 2 часа и 50 минути игра.

Изненадата на деня сътвори София Кенин, която победи в два сета шестата поставена Вероника Кудерметова. Световната №93 изигра най-силния си мач от много време насам и записа своята 20-а победа над тенисистка от Топ 20.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Кейти Волинец.

Кенин не направи нито една двойна грешка, срещу 5 за Кудерметова, като в същото време спечели 71% от точките си на първи сервис (27/38). Шампионката от Australian Open 2020 реализира три от петте си възможности за пробив (60%), докато нейната опонентка оползотвори един от двата си брейкпойнта (50%).

При 2-1 Кудерметова можеше да реализира първия пробив в мача, но не успя да се възползва от шанса си. Впоследствие, тази пропиляна възможност струваш скъпо на рускинята, тъй като Кенин стигна до брейк, който затвърди за 5-3. Това се оказа решаващият момент в сета и бившата №4 се наложи с 6-4.

Втората част започна по-добре за руската тенисистка, която успя да пробие и да поведе с 4-2. Кенин обаче отговори с два поредни брейка, като по този начин триумфира с 6-4, 6-4 след 1 час и 26 минути на корта.