Остапенко с впечатляващ обрат, предстои мач с Кийс

Volvo Car Open, втори кръг
Йелена Остапенко – Шелби Роджърс 4-6 6-3 7-6(4)

Йелена Остапенко трябваше да се потруди сериозно, но се класира за следващия кръг от надпреварата. 10-ата поставена трябваше да се бори над два часа и половина със Шелби Роджърс, преди да обърне третата част от 1-5 и да надделее с 4-6 6-3 7-6(4).

И двете приключиха двубоя с малко над 50% вкаран първи сервис и размениха общо 10 двойни грешки, което обяснява високия брой на точките за пробив в мача – общо 31.

В първите четири гейма неизменно се стигаше до брейкбол, като Остапенко изостана в резултата още след първото си подаване, но успя да изравни за 2-2. Скоро обаче латвийката отново бе пробита и този път не успя да се завърне в сета, макар да имаше възможност в последния гейм – 4-6.

Изравняването на сетовете изобщо не дойде лесно за шампионката от Ролан Гарос ’17, която поведе с 3-1, но получи рибрейк моментално. Световната №13 обаче реагира и постигна същото, след което се спаси от 30-40 в своя сервис гейм и направи резултата 4-6 6-3.

Изключително драматична бе третата част, в която Остапенко изостана с 1-5, но взе пет поредни гейма, за да обърне резултата, спасявайки мачбол на свой начален удар при 2-5. След като обаче получи шанс да сервира за победата, 21-годишната състезателка изгуби подаването си на 15 и вкара сета в тайбрек.

Там тя отново на два пъти трябваше да се справя с изоставане в минибрейковете. Роджърс поведе с 2-1 след точка от посрещане, но изгуби аванса си моментално. Отново взе предимство при 4-3, но поредицата от пробиви продължи и в крайна сметка Йелена завърши като победител – 7-6(4).

В следващия кръг Остапенко ще играе с Мадисън Кийс, която започна участието си на Volvo Car Open с успех, макар и нейната задача да не бе лека. Американката също прекара два часа и половина на корта, но в крайна сметка преодоля Татяна Мария със 7-6(5) 4-6 6-4.

В първата част световната №18 спаси сетбол при 5-6, а впоследствие навакса минибрейк пасив в тайбрека, за да поведе в резултата. Осмата поставена трябваше да се справя с изоставане и в решаващия трети сет, в който Мария нанесе първия удар в седмия гейм. Кийс обаче се мобилизира и спечели три поредни, за да затвори двубоя от 3-4.