Паолини спечели първата си титла след триумф над Риск

Zavarovalnica Sava Portoroz, финал

Жасмин Паолини – Алисън Риск 7-6(4), 6-2

Жасмин Паолини триумфира с първата си титла в професионалния тур след победа в два сета над Алисън Риск на финала на WTA 250 турнира в Портороз (Словения). Италианката изоставаше с два пробива в откриващия сет, но успя да осъществи зрелищен обрат и записа третата си поредна победа срещу тенисистка от Топ 50. Паолини започна турнира като непоставена, но опроверга негативните за нея прогнози и елиминира Даяна Ястремска, Сорана Кърстя и Юлия Путинцева по пътя към финала.

И двата аса в мача бяха дело на Риск, но въпреки това Паолини спечели повече точки на сервис (36-27), както и на ретур (37-32). Световната №87 оползотвори шест от десетте си възможности за пробив (60%), докато нейната опонентка реализира четири от своите седем брейкпойнта (57%).

Риск записа пробив на 15 в откриващия гейм, но Паолини възстанови равенството. Американката обаче записа нов брейк, който успя да затвърди за 3-1. Паолини редуцира пасива си, но световната №38 отново проби сервиса ѝ и натрупа аванс от 5-2.

Изправена пред съвсем реалната опасност да загуби първия сет, Паолини заигра много по-атакуващо и рискованата ѝ стратегия се отплати. Италианката записа два поредни гейма на нула, след което върна и втория проби и изравни при 5-5. Световната №87 осъществи пълен обрат, но Риск не ѝ позволи да запише решаващ пробив и така се стигна до тайбрек.

Той започна много по-добре за Паолини, която поведе с 5-2. Риск върна интригата, като намали резултата на 5-4, но впоследствие италианската тенисистка също записа две поредни точки и по този начин надделя със 7-6(4).

Световната №87 продължи да владее инициативата и във втория сет проведе с 2-0 след ранен пробив. Риск успя да възстанови равенството, но силите ѝ не стигнаха за нещо повече. Паолини бързо си върна контрола върху играта и не даде повече геймове на американката, триумфирайки със 7-6(4), 6-2 след 1 час и 46 минути на корта.