Първа по-сериозна изненада в Париж: отпадна Винъс Уилямс

Ролан Гарос, първи кръг
Киан Уан – Винъс Уилямс 6-4 7-5

Деветата поставена Винъс Уилямс отпадна още в първия ден на Ролан Гарос след поражение с 6-4 7-5 от Киан Уан. Това е едва четвърто отпадане на американката в първи кръг от общо 21 участия в Париж.

Уилямс и Уан се срещнаха на два пъти през миналата година – отново на Ролан Гарос и след това на Уимбълдън, като американката спечели и двете срещи. Този път обаче двубоят започна позитивно за китайката, която осъществи пробив още в откриващия гейм.

Играта на Винъс през целия първи сет бе изпъстрена с непредизвикани грешки – общо 20 на брой срещу само 7 за нейната опонентка. Логично, Уан затвори частта с 6-4 след 49 минути на корта.

Феновете на американката имаха повод да мислят за обрат, след като бившата №1 поведе с 3-0 гейма във втория сет. Неточностите обаче продължаваха да бъдат твърде много и Уан осъществи бърз рибрейк, за да изравни – 3-3.

Решителният пробив за китайката дойде в гейм №11, след който тя поведе с 6-5 и получи правото да сервира за победата. Уилямс стигна до 30-30 във финалния гейм, но поредните грешки от форхенд донесоха победата на Уан, която ще играе срещу Петра Мартич във втори кръг.

Друга фаворитка в дамската надпревара, Елена Свитолина, нямаше проблемите на Уилямс и постигна победа в два сета срещу Аля Томлянович – 7-5 6-3. Следващата й противничка ще бъде шампионката от 2010 г. Франческа Скиавоне или Виктория Кузмова.