Първо клей, после хард: Втора поредна титла за Даниел Колинс

Mubadala Silicon Valley Classic, финал

Даниел Колинс – Дария Касаткина 6-3, 6-7(10), 6-1

Даниел Колинс е новата шампионка на WTA 500 турнира в Сан Хосе. Във финала седмата поставена надделя с 6-3, 6-7(10), 6-1 срещу №4 Дария Касаткина, за да достигне до втора поредна титла на ниво WTA.

Преди 3 седмици Колинс бе на своя първи финал и триумфира с дебютна титла на клей кортовете в Палермо. Изглежда смяната на настилката не е проблем за американката, която след десетата си поредна победа вече има втори трофей от най-високо ниво.

Тя бе загубила предишните си два мача срещу Касаткина, но този път спечели в най-важния момент, въпреки че пропусна пет мачбола във втория сет.

Финалният двубой включваше доста обрати преди Колинс да забрави за разочарованието от втория сет и да спечели третата част след 2 часа и 18 минути на корта. В целия мач победителката реализира 5 от 8 шанса за пробив, като доминираше на втория сервис на съперничката си с 62% от точките на него.

Мощните форхенди на световната №36 ѝ помагаха да печели подаванията си в откриващия сет преди да пробие на 0 за 5-3. В следващия гейм три поредни аса улесниха задачата да спечели сета, в който реализира 21 уинъра и направи само 8 непредизвикани грешки.

Ранен пробив даде аванс за Колинс и във втората част, преди при 5-3 да дойдат два мачбола. И в двата случая обаче американката пропусна и така Касаткина се върна в мача. При 5-4 рускинята проби за първи път в двубоя, с което изравни резултата.

В тайбрека Касаткина поведе с 4-0, но американката успя да се върне в борбата и дори да стигне до нови три мачбола. При 10-10 изоставащата в резултата стигна до четвърти сетбол след грешка от форхенд на Колинс и след нов пропуск на американката сетът приключи.

Ситуацията определено бе сложна психически за пропусналата пет мачбола, но след бърза размяна на пробиви тя пое контрола с нов брейк на 0 за 3-1. При 5-1 тя достигна до нови три мачбола и общо седмият се оказа щастлив, носейки WTA титла №2 за Колинс.

Във финала на двойки Дария Юрак от Хърватия и Андрея Крепач от Словения победиха първите в схемата Габриела Дабровски от Канада и Луиза Стефани от Бразилия с 6-1, 7-5.