PIF Tour или Premium Tour – двата варианта за бъдещето на тениса

PIF Tour или Premium Tour – двата варианта за бъдещето на тениса

АТР и WTA като организации могат много скоро да бъдат част от историята, а обединението на двата тура в един изглежда по-вероятно от когато и да е. В последните дни Индиън Уелс е домакин не само на първокласни мачове, но и на важни срещи, в които се обсъжда бъдещето на спорта. От появилите се информации става ясно, че основните варианти за развитие са два, като и двата обещават повече приходи за организациите и тенисистите спрямо настоящата ситуация.

Да видим кои са те и какво представляват:

Premium Tour – Голям шлем, Мастърс 1000 и по-малко турнири

За така наречения Premium Tour се заговори още през миналата година. Четирите турнира от Големия шлем са обединени в тази идея, чието осъществяване би довело до създаването на отделен тур на „мейджър“ турнирите, както и на тези от ниво Мастърс 1000, които да бъдат 10.

Всеки един турнир би бил с мъжка и женска схема, като Мастърсите ще се играят по над 10 дни и ще включват по 96 мъже и 96 жени, които ще получават равен награден фонд. В същото време, турнирите от категория 500 и 250, биха били понижени до част от „Претендентският тур“. Всичко това би трябвало да дава повече почивка през годината за звездите на тениса, както и два месеца пауза между сезоните.

10-те разглеждани турнира са изцяло на открито: Доха, Индиън Уелс, Маями, Монте Карло, Рим, Мадрид, неназован турнир на трева, Торонто/Монреал, Синсинати и Пекин.

Интересното е, че няма нито един турнир в Саудитска Арабия, но въпреки това е възможно Рияд или Джеда да приеме финалния турнир на осемте най-добри. Освен това се планира старт на сезона с отборен турнир, както е и в момента с United Cup.

Има известни проблеми с организиране на турнира в Монте Карло и на този в Куинс Клъб, който е най-подходящият на трева. Причината е по-малкият капацитет на комплексите-домакини. И в двата случая обаче може да се намери решение, като жените например могат да играят в Щутгарт и в Ийстборн.

Всичко това е споделено на среща в събота в Индиън Уелс, на която е имало представители на всички водещи организации в тениса. По информация на The Telegraph, президентът на WTA Стив Саймън е изглеждал по-отворен за дискусии, за разлика от президента на АТР Андреа Гауденци. Големият минус за двете асоциации би бил свързан с по-малкото им влияние в потенциалния нов тур, както и с понижаването на значението на по-голяма част от турнирите под тяхна егида, които реално биха останали извън Premium Tour. Големият инициатор зад тази идея е австралийската тенис федерация, която е най-застрашена от арабските амбиции за важно място в тениса. Което ни води до…

PIF Tour – Мастърс през януари и 2 милиарда за АТР и WTA

На въпросната среща в събота Андреа Гауденци се е обявил против създаването на Premium Tour. Причината не е лошата идея, а друго предложение, което от негова гледна точка изглежда по-добро. То идва от Саудитска Арабия и включва внушителни суми. По информация на Саймън Бригс, веднага след разговора, посветен на идеята за създаване на Premium Tour, Гауденци е помолил представителите на всички Мастърс турнири да останат за разговор, в който ги е информирал за оферта от „Публичен инвестиционен фонд на Саудитска Арабия“ (PIF). Предложението на арабите е мъжкият и женският тур да се обединят под името PIF Tour като всяка една от настоящите организации би получила по 1 милиард долара. Офертата е с валидност 90 дни. Тя не включва по никакъв начин турнирите от Големия шлем, а само регулярните турнири под шапката на АТР и WTA. За арабите най-големият плюс от подобно обединяване ще бъде създаването на Мастърс 1000 турнир, който да се провежда в Саудитска Арабия в първата седмица от сезона.

Тази идея логично има сериозен противник в лицето на президента на „Тенис Австралия“ Крейг Тайли, като причината е, че в първата седмица от сезона се провежда отборният турнир United Cup, който е една от сериозните инвестиции на австралийската федерация. Това бе и първоначално причината Тайли да започне да обсъжда създаването на Premium Tour.

PIF Tour би включвал още турнири в Саудитска Арабия, като акцент ще бъдат смесените турнири, в които на едно и също място да играят едновременно и мъжете, и жените.

Идеята за обединяване на двата тура до момента не се осъществява най-вече заради огромната разлика в приходите на организациите. За сравнение – през 2022-а АТР има приходи от 238 милиона паунда, спрямо по-малко от 90 милиона за WTA. Огромната сума от арабите обаче може да улесни преговорите.

Гауденци иска да застане начело на обединената организация, но за целта трябва WTA, Мастърс турнирите, а и самите играчи също да предпочетат предложението, идващо от Саудитска Арабия.

Със сигурност решението трябва да бъде взето в кратки срокове. Годишната среща на АТР първоначално бе насрочена за Маями през следващата седмица, но сега е отложена за Мастърса в Мадрид в началото на май, когато по всяка вероятност ще трябва да бъде взето решение за приемане или отхвърляне на офертата за PIF Tour.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH