Плишкова оцеля в Ню Йорк и запази надежда, че може да остане №1

US Open, III кръг
Каролина Плишкова – Шуай Джън 3-6 7-5 6-4

Каролина Плишкова оцеля срещу Шуай Джън в мач от трети кръг на US Open и се класира напред след обрат 3-6 7-5 6-4, като така запази и шансовете си да остане №1 след края на надпреварата в Ню Йорк.

Плишкова за втори пореден мач губи откриващия сет, като днес бе тотално надиграна в първия половин час на битката. Джън пласираше плоските си удари със страхотна прецизност в ъглите на корта, докато световната №1 не изглеждаше особено свежа физически, а и бе страшно уязвима на втори сервис. За сравнение, Джън наниза 17 уинъра срещу едва 7 за чехкинята.

Всъщност, Плишкова откри мача с пробив, само че крайно офанзивната игра на китайката й донесе бърз обрат до 4-1. Джън спечели сравнително лесно оставащите си две подавания и фиксира резултат 6-3 на таблото, което бе и първият й спечелен сет срещу Плишкова от 2012-а насам.

Световната №26 обаче бе загубила и четирите си предишни двубоя срещу чехкинята, което неминуемо щеше да окаже влияние в даден момент. Водачката в ранглистата потегли силно след почивката и взе аванс от 3-0 гейма, а Джън прекъсна серията й с нулев сервис гейм за 1-3, който завърши с мощен ас по правата. Китайката се възползва от следващите си два брейкбола в мача и изведнъж се озова с аванс от 5-4 в резултата и имаше шанса да сервира за място на осминафиналите в Ню Йорк.

Джън дори стигна до мачбол, само че Плишкова рискува максимално и го заличи с брутален форхенд уинър, а в крайна сметка успя и да се добере до задължителния рибрейк за 5-5, който я остави в битката. Мъките на чехкинята продължиха в собственото й подаване, където тя загуби разигравания от 28 и 30 удара, но с помощта на началния си удар отрази общо три брейкбола и поведе с 6-5. Нервите на китайката най-после се разклатиха след редицата пропилени шансове и тя допусна нов пробив за 5-7, с който мачът започна отначало.

Решаващата част започна с два ужасно дълги, но и крайно зрелищни гейма, в които Плишкова се върна от 0-40, само за да се пропука при четвъртия брейкбол, докато Джън почти веднага подари на съперничката си с нетипична грешка от смач, след което пък компенсира със страхотен форхенд уинър в движение, който намери линията. Качеството на играта на Плишкова обаче видимо се покачи и тя не допускаше същия брой пропуски, които почти я провалиха в първите два сета. Резултатът не закъсня и световната №1 изравни резултата за 2-2 гейма. От този момент нататък чешката тенисистка започна да взима превес, а усилията ѝ бяха възнаградени с решаващ брейк в десетия гейм – 6-4.

В друг мач от кръга, Луцие Шафаржова се справи лесно с 6-3 6-2 с Куруми Нара и на осминафинал очаква Агнешка Радванска или Коко Вандеуей.