Плишкова пропиля огромен аванс и си тръгна от Мелбърн

Australian Open, трети кръг
Каролина Мухова – Каролина Плишкова 7-5 7-5

Каролина Плишкова няма да сбъдне мечтата си за титла от Шлема и на Australian Open 2021. Бившата №1 в света пропиля огромен аванс от 5-0 във втория сет и загуби в две части от сънародницата си Каролина Мухова в третия кръг в Мелбърн – 7-5 7-5.

Поставената под №6 в схемата направи цели 10 двойни грешки, спечели само 42% от разиграванията на втори сервис и отрази 5 от 11 брейкбола, пред които се изправи. Допусна 40 непредизвикани грешки срещу 32 на по-младата чехкиня, като направи само с два уинъра повече – 24.

По този начин Плишкова отпадна от надпреварата, а Мухова продължава напред с мач срещу Белинда Бенчич или Елизе Мертенс.

Още в първия гейм в двубоя 27-ата в света стигна до пробив, но той веднага беше отразен от бившата водачка в ранглистата. Макар Мухова пак да взе аванс от брейк, Плишкова върна и него за 3-3.

Каролина имаше реален шанс за успех в осмия гейм, но пропусна брейкбол, а съперницата я проби за 6-5 и сервира, за да затвори частта. Там не се справи по най-добрия начин и изостана с 30-40, но Плишкова не се възползва от два брейкбола и загуби с 5-7.

След паузата световната №6 вдигна нивото, ускори темпото на игра и пое пълен контрол – бързо направи два пробива, отрази междувременно брейкбол и поведе с 5-0.

Всичко изглеждаше сигурно в този сет, когато непредизвиканите грешки се умножиха. Мухова заигра по-добре и само след минути резултатът на таблото показваше 5-5, след като 27-ата в света отрази два сетбола.

Този срив в играта на Плишкова доведе до логичен завършек – тя вече не можеше да се върне в мача. Загуби седем поредни гейма и отпадна от надпреварата по начин, по който отстрани Серина Уилямс на четвъртфиналите в Мелбърн през 2019 г.

Това бе втора победа на Мухова в три мача срещу сънародницата ѝ. След като Плишкова я надигра на Australian Open с 6-3 6-2 преди две години, по-младата чехкиня ѝ нанесе тежко поражение в един от най-добрите мачове на Уимбълдън 2019 – 4-6 7-5 13-11 на осминафиналите.