„По-интересно от Големия шлем“: Нов зрелищен ден с богат избор

Да изберем само три мача, които да не пропускате през деня, се оказва доста трудна задача през тази седмица. За това помага много фактът, че осем от топ 10 при жените играят на WTA 500 в Щутгарт.

Неслучайно Арина Сабаленка обяви, че този турнир изглежда „по-интересен за наблюдаване от Големия шлем“.

„Всички големи тенисистки са тук и е невероятно да срещнеш шампионка от Големия шлем в първия си мач през седмицата. Мисля, че напрежението е огромно и това прави този турнир уникален.“

Сабаленка е права и докато самата тя почива днес, то в германския град ни очакват поредните страхотни срещи. Две от тях попадат и в нашата селекция.

Ига Швьонтек – Кинуен Джан (не преди 18 часа)

Първи мач за световната №1 след повече от месец. За последно тя игра в Индиън Уелс, където загуби от Елена Рибакина. Турнирът в Щутгарт отбелязва и годишнина откакто полякинята се изкачи на върха в световната ранглиста. През 2022-а като новоизлюпена №1 тя спечели трофея със само един загубен сет.

Клеят е настилката, на която Ига се чувства най-комфортно и очакванията са да го покаже и тази година. Както стана дума, на този турнир още в началото срещаш много силни съпернички.

Така е и в този случай, защото нейният първи мач ще бъде срещу световната №25, която отстрани Алиша Паркс след 6-4, 6-4. 20-годишната китайка няма много опит на червено, а и сезонът не започна по най-добрия възможен начин за нея.

До момента двете са играли два пъти помежду си, като и в двата случая успехът бе за Швьонтек. И двата двубоя бяха миналата година – в четвърти кръг на Ролан Гарос и във втори кръг в Сан Диего. И в двата случая Ига се нуждаеше от три сета.

Беатрис Хадад Мая Елена Рибакина (не преди 19:30 часа)

Мач между две тенисистки от топ 15, който се явява втори помежду им. Бразилката е тази, която надделя в първия – на четвъртфинала в Абу Даби преди малко повече от два месеца, когато Хадад Мая обърна след загубен първи сет.

Това бе една от едва петте загуби на Рибакина от началото на сезона. Успехът със 7-5, 6-3 над Юле Ниймайер в първи кръг тук, пък бе победа №24. Първите четири месеца на сезона бяха прекрасни за представителката на Казахстан, но клеят е настилка, на която никога не се е чувствала толкова добре. Победа днес би я класирала на първия ѝ четвъртфинал на ниво WTA 500 на червено.

Хадад Мая обърна първия сет срещу Мартина Тревизан от 1-4 до 7-5, а в началото на втория италианката се отказа от мача. Сезонът върви на приливи и отливи за световната №14, която няма четвъртфинал на червено в WTA тура от 2019-а насам.

Денис Шаповалов – Стефанос Циципас (около 14 часа)

Изборът от мъжки мачове е огромен, но все пак залагаме на един сблъсък, който доказано носи страхотни моменти на корта.

Шаповалов и Циципас са играли четири пъти помежду си, като любопитното е, че канадецът има три победи, но гъркът печели единствения им двубой на клей. Денис е доказал, че може да играе успешно и на червено, но на фона на играта му от началото на сезона успех днес би бил приет като изненада.

И двамата имаха лесни първи мачове, като Циципас победи Педро Качин, а Шаповалов – Йозеф Ковалик.

Стефанос има два финала на този турнир и в последните години показа, че на клей се чувства най-комфортно. На фона на лошите резултати през март, сега мотивацията му е много голяма.

През сезона Шаповалов има загуби от тенисисти като Майкъл Мо, Ибинг Ву и Юго Умбер, а освен това е в серия от четири поредни поражения от тенисисти от топ 5. И все пак – той обича да играе срещу най-добрите. През миналата година постигна обрат срещу Рафа Надал в Рим, така че със сигурност вярва в шансовете си и сега.

И все пак – има още много интересни мачове в четвъртък, така че подбираме по още два от всеки турнир, които ви препоръчваме. С пожелание да можете да гледате всички тях.