Прекрасният сезон за Сакари продължава, елиминира Халеп в Москва

Kremlin Cup, четвъртфинал
Мария Сакари – Симона Халеп 6-4, 6-4

Страхотната 2021-а за Мария Сакари продължава с пълна сила. След като ден по-рано си гарантира участие във Финалите на WTA, днес гъркинята записа нов успех в Москва – 6-4, 6-4 срещу бившата №1 в света и шампионка в турнира от 2013-а година Симона Халеп.

В първия мач помежду им Сакари успя да овладее оформящото се завръщане на румънката, за да стигне до топ 4 на турнира в руската столица за първи път в кариерата си.

За нея това е трети полуфинал в последните ѝ четири турнира, като в тази серия влиза и вторият ѝ за годината полуфинал на ниво Голям шлем в US Open, както и първи финал в WTA тура от Острава 2019 насам.

В същото време Халеп продължава да търси формата си, след като пропусна три месеца заради контузия в бедрото. В този период тя пропусна Ролан Гарос и Уимбълдън – двата турнира от Шлема, които е печелила. През 2021-а Симона продължава да няма победа над тенисистка от топ 10 и има само един полуфинал, заради което се смъкна до №19 в света.

Първият пробив в мача дойде в четвъртия гейм за 3-1. Сервирайки за сета при 5-3 обаче Сакари позволи авансът ѝ да бъде заличен след няколко великолепни къси топки на съперничката. Последва 10-минутен гейм, в който Сакари пропусна пет сетбола преди най-сетне да си осигури сет аванс.

Гъркинята стартира много силно втората част и проби за 2-0 след пореден мощен форхенд по правата. Авансът ѝ стана 5-1, но успехът не дойде толкова рутинно. Още в седия гейм Сакари имаше мачбол, но Халеп не се предаде, проби от четвъртия опит и спечели осем от следващите девет точки.

Сякаш неусетно румънката стигна до 4-5 и сервис за изравняване. Само че Сакари успя отново да намери себе си и да заиграе агресивно, за да си осигури нови два мачбола. Румънката спаси първия, но №3 в схемата реализира втория с нов мощен форхенд.

За Сакари следва мач с последната останала рускиня в турнира Екатерина Александрова, която по-рано през деня изненадващо отстрани №1 в схемата Арина Сабаленка. До момента Сакари е спечелила и трите си мача с Александрова.

Продължава и изключителното представяне на Анет Контавейт, която даде само 2 гейма на №2 в схемата Гарбине Мугуруса – 6-1, 6-1 за едва 48 минути. Световната №20 е спечелила 19 от последните си 21 мача като триумфира с титлите в Кливланд и Острава. За естонката това бе четвърта победа над тенисистка от топ 5 през кариерата и втора през сезона след тази над София Кенин в Щутгарт. Контавейт ще срещне Маркета Вондрушова в другия полуфинал в Москва, след като чехкинята отстрани Анастасия Павлюченкова.