Радукану даде отпор, но Швьонтек стигна до 21-а поредна победа

Porsche Tennis Grand Prix, четвъртфинал
Ига Швьонтек – Ема Радукану 6-4, 6-4

Ига Швьонтек победи с 6-4, 6-4 Ема Радукану в дербито на четвъртфиналите от WTA 500 турнира в Щутгарт. Шампионката от US Open, която през тази седмица записа първите си победи на клей на ниво WTA, оказа сериозен отпор на световната №1, но това не попречи на полякинята да постигне 21-ата си поредна победа.

Швьонтек изигра добър мач на сервис като завърши със 70% спечелени точки и на първи, и на втори сервис като спаси четири от петте възможности за пробив пред съперничката си. Полякинята бе по-агресивната на корта като постигна 28 уинъра и 36 непредизвикани грешки.

За Радукану проблемите бяха най-вече на второто ѝ подаване, както и високият брой грешки – 27 спрямо 12 печеливши удара. Световната №1 бе и много по-ефективна при реализирането на възможности за пробив с 3 от 4.

За нея това е 28-а победа от началото на сезона. Освен това последните ѝ 13 успеха са в по два сета. За последно сет срещу Швьонтек спечели Анжелик Кербер в Индиън Уелс преди повече от месец. Друго впечатляващо постижение е, че това бе седмата ѝ поредна победа над тенисистка от топ 20.

Полякинята проби още в откриващия гейм на мача, а това се оказа и единственият брейкбол в целия сет. Радукану печелеше подаванията си по-трудно, а новата лидерка на женския тенис загуби едва три точки на начален удар.

Нещата се промениха във втората част, която бе по-трудната за победителката. Сетът отново започна с пробив на бившата шампионка от Ролан Гарос, но този път Радукану реагира с рибрейк на 0. За нейно съжаление серията с пробиви продължи и Швьонтек се оттегли на почивка при 2-1 в своя полза.

Стигна се до 4-3, когато Ига трябваше да отразява два брейкбола на съперничката. В тези финални минути на двубоя Радукану се чувстваше отлично на корта и заигра по-агресивно. При 5-4 британката стигна до 15-40 и съответно до още два последователни брейкбола, но Швьонтек отново се измъкна от трудната ситуация, за да реализира втория си мачбол малко по-късно.

За полякинята следва полуфинал срещу Людмила Самсонова, която отстрани шампионката от 2017-а Лаура Зигемунд след 7-5, 6-3. За световната №31 това е първи полуфинал през годината, а предстоящият мач ще е първи двубой помежду им.