Радванска изхвърли Плишкова и е на полуфинал срещу Кербер

WTA Finals, групова фаза

Агнешка Радванска – Каролина Плишкова 7-5 6-3

Агнешка Радванска постигна седма поредна победа срещу Каролина Плишкова и се класира за полуфиналите на заключителния турнир на WTA в Сингапур. Шампионката спечели със 7-5 6-3 и завърши на второ място в бялата група, което означава, че в събота ще се изправи срещу световната №1 Анджелик Кербер.

В познатия стил от US Open Плишкова търсеше непрекъсната агресия и пласираше голям брой уинъри в откриващите минути на срещата. Първият пробив за чехкинята не закъсня – в петия гейм тя се възползва от двойна грешка на своята опонентка и поведе с 3-2.

С поредния си ас Плишкова затвърди брейка и се доближи до победата в сета при 4-2. Няколко топовни ретура й донесоха нова точка за пробив в следващото подаване на Радванска, но шампионката хладнокръвно се измъкна и намали резултата – 4-3. Притеснителното за полякинята бе, че тя изпитваше проблеми в почти всички свои сервис геймове, а началният й удар често бе атакуван директно от противничката й.

Неочаквано, форхендът на Плишкова се пропука в следващото й подаване и Радванска възстанови равенството след завършващ удар от бекхенд ретур – 4-4.

Постепенно шампионката започваше да показва познатата спокойна и технична игра от дъното на корта и с бърз сервис гейм на петнадесет поведе с 5-4.

Класата в защита на Радванска натежа във финалните минути на частта и след втори пробив полякинята стигна до успеха, без да й се налага да минава през тайбрек. Сетболът бе реализиран с нов ретур уинър по правата, този път от форхенд страната.

Плишкова допускаше прекалено голямо количество непредизвикани грешки в тези минути и серията на световната №3 продължи и във втория сет. Радванска взе ранен аванс от 2-0 гейма благодарение на техничен минаващ удар от бекхенд по правата.

Чехкинята все пак не бе готова да се предаде без борба и отново намери мощните ретури от началото на първия сет. Финалистката от US Open проби на нула в следващото подаване на Радванска и се върна в борбата за сета, а полякинята очевидно не се бе отърсила от голямото напрежение, тъй като предаде гейма с двойна грешка.

Играта и на двете тенисистки бе на приливи и отливи в хода на сета, но Радванска се оказа по-съобразителна и поведе с 5-3 гейма. Фатални за Плишкова бяха два поредни сбъркани смаша, които предоставиха решителния пробив на миналогодишната шампионка.

В деветия гейм на сета полякинята трябваше да сервира за победата и класиране на полуфинал – тя стартира с ас и бързо достигна до аванс от 40-0. Първият мачбол бе отразен от Плишкова със смело драйв воле от бекхенд, но при втория прати форхенд в мрежата и Радванска вдигна победоносно ръце след час и двадесет минути битка.