Роджърс и Ковинич достигнаха до 1/4-финалите в Чарлстън

MUSC Health Women’s Open, 1/8-финал

Шелби Роджърс – Клер Лиу 6-2, 6-2

Данка Ковинич – Лорън Дейвис 6-1, 1-6, 6-3

Световната №46 Шелби Роджърс се класира за 1/4-финалите на WTA 250 турнира в Чарлстън след убедителна победа над Клер Лиу. Американката, която е трета в схемата, владееше инициативата през почти целия двубой и заслужено надделя над своята сънародничка.

В следващата фаза Роджърс ще се изправи срещу 65-ата в света Данка Ковинич.

Лиу записа повече асове (4-1), но за сметка на това 1/8-финалистката от Australian Open бе по-резултатна както на сервис (31-20), така и на ретур (22-14). Роджърс реализира пет от еднадесетте си точки за пробив (45%), докато Лиу оползотвори един от двата брейкпойнта, до които достигна (50%).

Мачът започна с гейм в полза на световната №189, но впоследствие Роджърс взе инициативата и записа първия пробив в мача, след който поведе с 3-1. Лиу намали резултата, но след това Роджърс отново направи серия от три поредни спечелени гейма и по този начин успя да се наложи с 6-2 в първия сет.

Втората част започна с пробив за 46-ата в света, но нейната опонентка върна жеста и изравни. Веднага след това обаче Роджърс осъществи нов брейк и си върна водачеството, а впоследствие третата поставена изигра най-силния си период в мача. Роджърс спечели и следващите три гейма, като по този начин натрупа комфортна преднина от 5-1 и на практика реши мача. Лиу прекъсна серията на своята опонентка и редуцира пасива си, но това се оказа само временно колебание за Роджърс, която приключи мача при 6-2, 6-2 след 69 минути на корта.

В същото време нейната опонентка на 1/4-финалите Данка Ковинич намери място сред най-добрите осем в турнира след трисетов успех над Лорън Дейвис. Световната №65 загуби сет за пръв път в турнира, но въпреки това успя да се справи с поставената под №7 американка.

Ковинич бе доста по-агресивна на начален удар и записа осем аса срещу нито един за своята опонентка, но в същото време направи и повече двойни грешки (6-2). Черногорката спечели повече точки на сервис (49-37) и оползотвори пет от десетте си възможности за пробив (50%), докато нейната опонентка реализира четири от дванадесетте си брейкпойнта (33%).

Мачът започна вихрено за Ковинич, която на два пъти проби сервиса на Дейвис и натрупа солиден аванс от 4-0. Американката успя да намали резултата, но нейната опонентка осъществи нов пробив, след което достигна до два поредни сетпойнта. Те бяха спасени от Дейвис, но впоследствие самата тя пропусна два брейкпойнта. В крайна сметка Ковинич оползотвори третата възможност за спечелването на сета, която се откри пред нея, и се наложи с 6-1.

Противно на развитието на играта втората част започна много по-добре за Дейвис. Американката поведе след като отрази брейкпойнт, след което удвои преднината си, записвайки първия си пробив в мача. Седмата в схемата продължи да доминира и първата почивка в сета дойде при 3-0 в нейна полза. Дейвис можеше да увеличи още своя аванс, но в четвъртия гейм пропусна точка за пробив и позволи на Ковинич да намали резултата. Американката обаче отговори с два поредни гейма на нула, а в седмия пропусна сетпойнт, но въпреки това успя да спечели втората част с 6-1.

Силната серия на Дейвис продължи с ранен пробив в заключителния сет, но Ковинич обърна резултата и поведе с 2-1. Американката възстанови равенството, но след това пропусна брейкпойнт и нейната опонентка отново взе преднина. Ковинич осъществи втория си пробив в сета, а в седмия гейм отново спаси точка за пробив на Дейвис и поведе с 5-2. Американката намали резултата, но след това финалистката от предходния турнир в Чарлстън записа гейм на нула, с който оформи крайното 6-1, 1-6, 6-3 след малко повече от два часа на корта.