Нищо друго няма значение в момент на триумф. Това са миговете, за които тенисистите живеят. Когато трофеят е в ръцете ти, не мислиш за напрежението и очакванията. Нито за това, че ставаш известен, превръщаш се в национален герой и ставаш човек под прицел.
През 2022 година Елена Рибакина донесе историческа титла на Казахстан, превръщайки се в първата представителка на тази страна с трофей от Големия шлем. Сега тенисистката е в заключителната фаза на Australian Open и кариерата и животът ѝ отново изглеждат наредени, но пътят от финала в All England Club до втората седмица в Мелбърн далеч не е толкова безпроблемен.
Вратите зад прехода открехна треньорът на състезателката Стефано Вуков пред Tennis Majors.

„Имаше много напрежение, а и много ангажименти от различно естество. Месеците след Уимбълдън бяха тежки и нямахме достатъчно време за подготовка. Тя трябваше да се прибере в Казахстан заради ангажименти с местната тенис федерация. Превърна се в голям герой, всички искаха интервю с нея. Елена е много отдадена на благотворителна дейност и имаше много деца, с които да работи“ – разказа треньорът.
Преди полуфиналите на Australian Open, фокусът е много повече върху това кои са силните и слабите страни на последните четирима в схемата, но Вуков обръща внимание на тема, която много по-рядко е в центъра на вниманието. А именно, мнозина шампиони са отлично подготвени за това да триумфират на тенис корта, но не са готови за последиците от това.
Въпреки че печели Уимбълдън, Рибакина не е в изгодна позиция, защото турнирът не носи точки. Така американското турне преди US Open предвещава тежки и трудни съперници в началото на всеки турнир.
„Знаете ли какво е да си роден в Русия и да отидеш в Ню Йорк… Много медийно напрежение заради войната. Тя загуби още в първи кръг и всичко приключи“ – сподели още Вуков.
„Хората я гледат и си казват, че е спечелила много пари, но това не е точно така. Добрите договори идват с добър ранкинг, а Уимбълдън не донесе точки. Така тя не игра и на финалите на WTA“.
„Трябваше време да осъзнае какво е постигнала. Много шампиони от Шлема след това се нуждаят от време, защото попадат в дупка. Особено когато си млад, е много трудно да се справиш с цялото това внимание от хората и медиите. Елена е невероятно момиче, тя е интроверт и трябваше много да се постараем, за да я предпазим“.
Стефано Вуков си е направил и специален татус, за да носи винаги със себе си спомена за успеха в Лондон. Той разкри, че в предсезонната подготовка двамата с тенисистката са работили много за движението ѝ по корта и това е един от аспектите в играта на Рибакина, който най-много се е подобрил.

Когато гледате действащата шампионка от Уимбълдън, може да обърнете внимание и на играта ѝ от ретур и колко по-често вече се опитва при посрещане да придава повече спин на топката, което е пряко свързано с приклякане и здрави крака.
Друго нещо, типично за женския тенис, е, че непрекъснато трябва да се тренира техниката на изпълнение на начален удар, защото понякога определени детайли се забравят. Особено, когато състезателките в серия от двубои подсигуряват повече удара си в напрегнати моменти – като моментно решение това е правилно, но в дългосрочен план намалява от ефективността и опасността на сервиса.
„Това как Елена сервира е резултат от работата през последните четири години. От чисто биомеханична гледна точка съкратихме движението и то стана по-експлозивно. Тя добре усеща и как да държи ръцете си, което не важи за всички в тура. Работи повече с крака и има по-добра ротация на раменния пояс“.
„Почнеш ли постоянно да сервираш с поне 180 км/ч, посоката няма толкова голямо значение, защото забелязваш, че съперниците имат проблеми със скоростта“.

Разбира се, психологическата гледна точка също е важна. Рибакина преодолява трудните моменти от края на миналия сезон най-вече благодарение на натрупания опит. Само той позволява да забравиш всичко и да се фокусираш върху работата, която трябва да свършиш.
„За тактика говорим вечерта преди мач и на сутринта. В играта ѝ повече трябва да се тренира излизането на мрежата и какво прави навътре в корта. Всички най-добри трябва да се адаптират и променят – Федерер си промени форхенда и заигра с по-голяма глава на ракетата, за да може да се справя с Рафа. После дойде и Джокович, тогава трябваше да се предприемат още промени“ – каза Вуков.
Рибакина играе с Виктория Азаренка в първия полуфинал на Australian Open, а според треньора ѝ има всички сили да стигне и до титлата. Една от причините – след ерата на Серина Уилямс няма състезател, който да доминира, и всички имат равни шансове.