С голямата слава идват големите отговорности – как Рибакина преодоля кризата

С голямата слава идват големите отговорности - как Рибакина преодоля кризата

Нищо друго няма значение в момент на триумф. Това са миговете, за които тенисистите живеят. Когато трофеят е в ръцете ти, не мислиш за напрежението и очакванията. Нито за това, че ставаш известен, превръщаш се в национален герой и ставаш човек под прицел.

През 2022 година Елена Рибакина донесе историческа титла на Казахстан, превръщайки се в първата представителка на тази страна с трофей от Големия шлем. Сега тенисистката е в заключителната фаза на Australian Open и кариерата и животът ѝ отново изглеждат наредени, но пътят от финала в All England Club до втората седмица в Мелбърн далеч не е толкова безпроблемен.

Вратите зад прехода открехна треньорът на състезателката Стефано Вуков пред Tennis Majors.

„Имаше много напрежение, а и много ангажименти от различно естество. Месеците след Уимбълдън бяха тежки и нямахме достатъчно време за подготовка. Тя трябваше да се прибере в Казахстан заради ангажименти с местната тенис федерация. Превърна се в голям герой, всички искаха интервю с нея. Елена е много отдадена на благотворителна дейност и имаше много деца, с които да работи“ – разказа треньорът.

Преди полуфиналите на Australian Open, фокусът е много повече върху това кои са силните и слабите страни на последните четирима в схемата, но Вуков обръща внимание на тема, която много по-рядко е в центъра на вниманието. А именно, мнозина шампиони са отлично подготвени за това да триумфират на тенис корта, но не са готови за последиците от това.

Въпреки че печели Уимбълдън, Рибакина не е в изгодна позиция, защото турнирът не носи точки. Така американското турне преди US Open предвещава тежки и трудни съперници в началото на всеки турнир. 
„Знаете ли какво е да си роден в Русия и да отидеш в Ню Йорк… Много медийно напрежение заради войната. Тя загуби още в първи кръг и всичко приключи“ – сподели още Вуков.

„Хората я гледат и си казват, че е спечелила много пари, но това не е точно така. Добрите договори идват с добър ранкинг, а Уимбълдън не донесе точки. Така тя не игра и на финалите на WTA“.

„Трябваше време да осъзнае какво е постигнала. Много шампиони от Шлема след това се нуждаят от време, защото попадат в дупка. Особено когато си млад, е много трудно да се справиш с цялото това внимание от хората и медиите. Елена е невероятно момиче, тя е интроверт и трябваше много да се постараем, за да я предпазим“.

Стефано Вуков си е направил и специален татус, за да носи винаги със себе си спомена за успеха в Лондон. Той разкри, че в предсезонната подготовка двамата с тенисистката са работили много за движението ѝ по корта и това е един от аспектите в играта на Рибакина, който най-много се е подобрил. 

Когато гледате действащата шампионка от Уимбълдън, може да обърнете внимание и на играта ѝ от ретур и колко по-често вече се опитва при посрещане да придава повече спин на топката, което е пряко свързано с приклякане и здрави крака.

Друго нещо, типично за женския тенис, е, че непрекъснато трябва да се тренира техниката на изпълнение на начален удар, защото понякога определени детайли се забравят. Особено, когато състезателките в серия от двубои подсигуряват повече удара си в напрегнати моменти – като моментно решение това е правилно, но в дългосрочен план намалява от ефективността и опасността на сервиса.

„Това как Елена сервира е резултат от работата през последните четири години. От чисто биомеханична гледна точка съкратихме движението и то стана по-експлозивно. Тя добре усеща и как да държи ръцете си, което не важи за всички в тура. Работи повече с крака и има по-добра ротация на раменния пояс“.

„Почнеш ли постоянно да сервираш с поне 180 км/ч, посоката няма толкова голямо значение, защото забелязваш, че съперниците имат проблеми със скоростта“.

MELBOURNE, AUSTRALIA – JANUARY 24: Elena Rybakina of Kazakhstan celebrates winning match point during the quarterfinal singles match against Jelena Ostapenko of Latvia during day nine of the 2023 Australian Open at Melbourne Park on January 24, 2023 in Melbourne, Australia. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Разбира се, психологическата гледна точка също е важна. Рибакина преодолява трудните моменти от края на миналия сезон най-вече благодарение на натрупания опит. Само той позволява да забравиш всичко и да се фокусираш върху работата, която трябва да свършиш. 

„За тактика говорим вечерта преди мач и на сутринта. В играта ѝ повече трябва да се тренира излизането на мрежата и какво прави навътре в корта. Всички най-добри трябва да се адаптират и променят – Федерер си промени форхенда и заигра с по-голяма глава на ракетата, за да може да се справя с Рафа. После дойде и Джокович, тогава трябваше да се предприемат още промени“ – каза Вуков.

Рибакина играе с Виктория Азаренка в първия полуфинал на Australian Open, а според треньора ѝ има всички сили да стигне и до титлата. Една от причините – след ерата на Серина Уилямс няма състезател, който да доминира, и всички имат равни шансове.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH