Сабаленка даде едва гейм на Сакари на Финалите на WTA

Финалите на WTA противопоставят осемте най-добри през сезона, но двубоят между Арина Сабаленка и Мария Сакари определено по-скоро приличаше на мач от първи кръг между две съпернички на много различно ниво. Световната №1 започна участието си в турнира с неочаквано лесна победа – 6-0, 6-1, след едва 74 минути на корта.

Това бе мач №10 помежду им, като беларускинята имаше предимство от 6-3 успеха до момента, включително и 2-0 през тази година. Сакари обаче бе спечелила двата им сблъсъка на Финалите в Гуадалахара и Форт Уърт в последните два сезона и едва ли някой е очаквал да стигне до едва един гейм в целия двубой.

„Не трябва да пресилваш нещата тук на Финалите. Това е просто друг турнир, макар и в различен формат. Трябва да се фокусираш върху себе си и да дадеш най-доброто“ – каза победителката след мача.

Най-трудният момент за Сабаленка в мача бе третият гейм, в който отрази четири възможности за пробив, след което спечели сета за 37 минути. За Сакари това бе първа загубена с 0-6 част през сезона.

„Не бях нервна преди мача. Честно казано, бях много спокойна. Просто не чувствах добре играта си, може би защото имах прекалено много време почивка след Китай и не толкова много дни на корта откакто дойдох. Може би това е изиграло роля. Не знам“ – анализира Сакари, която не успя да сдържи сълзите си на корта след тежкото поражение. „Не чувствах играта си, не ми беше комфортно. Просто лош ден в офиса.“

Победата дори можеше да бъде 6-0, 6-0. Сабаленка имаше три мачбола при 6-0, 5-0, но Сакари намери сили да вземе следващите пет точки, с което да се запише в резултата. Това не повлия на фаворитката, която сложи край на мача с гейм на 0.

„От резултата изглежда лесно, но не бе лесен мач. Много съм щастлива, че спечелих този мач, особено срещу Мария, която е голям борец и винаги съм имала тежки мачове срещу нея.“

По този начин Сабаленка поведе група „Bacalar“ заедно с Джесика Пегула. Американката победи по-рано през деня Елена Рибакина със 7-5, 6-2.

За Сабаленка всяка една победа увеличава шанса да завърши годината под №1 в ранглистата. Тя държи съдбата в свои ръце, като в момента единствената възможност да бъде изпреварена от Ига Швьонтек минава през титла за полякинята.