Серина спечели историческата 23-та титла в Шлема и отново е №1 в света

Australian Open, финал
Серина Уилямс – Винъс Уилямс 6-4 6-4

Серина Уилямс победи сестра си Винъс с 6-4 6-4 на финала на Australian Open и излезе еднолично на върха по спечелени титли от Големия шлем в Оупън ерата. Легендарната американка вече има 23 „мейджъра“ на сметката си и изпревари с един германката Щефи Граф, с която от Уимбълдън миналия сезон деляха първата позиция.

Нещо повече – Серина вече е само на един трофей от Маргарет Корт, която пише история през 60-те и началото на 70-те на миналия век и приключва кариерата си с 24 трофея.

По-малката от двете сестри Уилямс ще си върне и първата позиция в световната ранглиста, която бе отстъпила на Анджелик Кербер.

Двубоят започна с четири поредни пробива. Серина беше агресивна на ретур и неубедителна в подаванията си. Още в третия гейм тя показа, че е нервна, след като счупи ракетата си, подведена от топката, която закачи филето и влетяла неспасяемо в полето.

След 2-2 Винъс най-накрая удържа подаването си, а първи спечелен сервис гейм записа и Серина. След това тя нанесе ударът, който реши първата част. По-голямата от сестрите направи двойна грешка за 30-40 и малко по-късно бекхенд уинър профуча край нея за нов пробив и 4-3 за Серина. Без нови брейкболи първата част приключи с 6-4 за малко повече от 40 минути.

51 пък бяха изминали от началото, когато Винъс допусна нова двойна грешка за 0-40 в третия гейм на втория сет и Серина имаше нови три възможности за ранен пробив. С перфектно сервиране обаче 36-годишната ветеранка се отърва.

Малко по-късно обаче със силен гейм на ретур Серина проби за 4-3 и се приближи на два гейма от 23-та. Затвърждаването бе рутинно – с гейм на нула и изглеждаше, че приключването на финала е само формалност.

Винъс взе деветия гейм, за да остане още малко в мача. При 30-30 в десетия гейм прати форхенд в мрежата и Серина имаше шампионска точка и секунди по-късно узакони седмата си титла в Мелбърн, без да загуби сет през изминалите две седмици.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.