Серина удължи кошмара на Шарапова и си осигури полуфинал с Радванска

Australian Open, четвъртфинал
Серина Уилямс – Мария Шарапова 6-4 6-1

Серина Уилямс удължи кошмара на Мария Шарапова с 18-а поредна победа над рускинята, този път с 6-4 6-1 на четвъртфинал на Australian Open. Световната №1 дори не загуби сет в последните седем мача от серията, която продължава вече 12 години.

Уилямс потегли много вяло в началните минути и Шарапова проби в първия гейм на двубоя. Серина обаче очаквано вдигна оборотите и навакса пробива до 2-2. Рускинята играеше изключително умерено без да търси максимална сила в ударите си или големи рискове, а вместо това опитваше постоянно да поддържа напрежението върху съперничката. От другата страна на мрежата обаче, Уилямс посрещаше топката с огромна мощ и печелеше повечето от важните точки.

Шарапова се върна от 0-40, за да направи 4-4 и получи своя шанс в деветия гейм. Рускинята се добра до два брейкпойнта, само че не намери сили да направи последната крачка и изостана с 4-5. Последва 10-минутно подаване на световната №5, в което тя играеше почти без първи начален удар.

Уилямс на два пъти си подсигури сетпойнт със зверски форхенд ретури, но след това бъркаше. Шарапова не успя да вкара в корта рутинен минаващ удар и това означаваше сетпойнт №3, който също отиде в миналото с нова грешка от ретур. При четвъртата възможност Серина пак атакува мрежата и този път завърши сета с класно воле.

Американката поиска намеса на физиотерапевта в почивката, а Шарапова знаеше, че ще се нуждае от стабилен сервис, за да има каквито и да е шансове след почивката. Това обаче не се случи и Уилямс поведе с 5-0 преди рускинята да намери начин да удържи подаването си за 1-5. Шарапова хвърли всичко срещу Серина и имаше два брейкбола за 2-5, но пропиля и тези възможности, а американката пресече финалната линия за час и 33 минути.

Уилямс продължава напред срещу Агнешка Радванска, която отнесе с 6-1 6-3 Карла Суарес Наваро и за втори път се класира за полуфинал на Australian Open. „Много съм доволна, защото победих солидна съперничка – заяви полякинята. – Знаех, че всяка топка ще се върне обратно в полето ми, така че опитах да съм агресивна, концентрирах се върху сервиса си и смятам, че се справих наистина добре.“

Серина води с 8-0 победи в преките двубои с Радванска и само веднъж загуби сет при успеха с 6-1 5-7 6-2 на Уимбълдън през 2012-а. „Във втората седмица на Големия шлем нямаш какво да губиш без значение от съперничката“, коментира Ага за полуфинала.