Шарапова достигна до очаквания сблъсък с Бушар в Мадрид

Mutua Мadrid Оpen, първи кръг
Мария Шарапова – Миряна Лучич-Барони 4-6 6-4 6-0

Мария Шарапова преодоля първи кръг на турнира в Мадрид, налагайки се в три сета 4-6 6-4 6-0 над Миряна Лучич-Барони, а така си осигури и мач срещу една от най-големите си критички – Южени Бушар. Канадката се справи с Ализе Корне в първи кръг, а на пресконференцията си след това призна, че предпочита рускинята за съперничка, срещу която обаче няма победа от общо 4 изиграни мача.

Двете си размениха по брейк и сервис гейм до 2-2. Ретурите на хърватката обаче ставаха притеснително опасни за Шарапова, която и често бе хващана в крачка. При 30-40 в петия гейм рускинята трябваше да отразява брейкбол и реши да скъси точката, но сбърка форхенда си по обратния диагонал – 2-3. В 8-минутна следващата част обаче Мария изравни.

Личеше, че Шарапова трябва да подобри работата си с крака, ако иска да затрудни повече опонентката си, а лошите новини за нея бяха, че и началният й удар не вършеше работа. Това помогна на Лучич-Барони за първи път да се откъсне в резултата и да поведе 5-3, а после да затвори сета на 6-4.

Първият брейкбол след подновяването на играта дойде в четвъртия гейм, но в следващата хърватската тенисистка го отрази с агресивна игра – дюс. Лучич-Барони отрази още една опасност с изненадващ втори сервис в тялото, но опонентката й продължи да е настоятелна и от четвърти опит проби след агресивен ретур в краката – 3-1.

Рускинята удържа в маратонски следващ гейм и затвърди за 4-1, а после положи максимални усилия, за да сложи край на сета от посрещане. Сама обаче трябваше да свърши работата си, след като Лучич-Барони отрази 4 сетбола и взе подаването си за 3-5, а задачата на Шарапова стана още по-сложна, защото допусна и рибрейк. Все пак, до трети сет се стигна, защото хърватката бе пробита за 4-6.

Мария Шарапова наложи контрол над развръзката в мача след летящ старт в третия сет, който й донесе преднина от 3-0. Три двойни грешки на Миряна Лучич-Барони в следващия гейм и 4-0 направиха доиграването на мача протоколно, като рускинята приклщчи частта 6-0.

Още резултати: Лорън Дейвис – Моника Пуиг 6-3 4-6 7-6(3); Кристина Младенович – Ана Конюх 5-7 6-3 (Отк. на Конюх); Дона Векич – Юлия Путинцева 6-3 6-4; Светлана Кузнецова – Ярослава Шведова 6-4 6-3