Швьонтек дебютира успешно на Олимпийските игри

Олимпийски игри, първи кръг

Ига Швьонтек – Мона Бартел 6-2, 6-2

Една от фаворитките в олимпийския тенис турнир Ига Швьонтек направи успешен дебют в Токио, побеждавайки германката Мона Бартел с 6-2, 6-2 в мача си от първи кръг на Игрите.

Поставената под №6 се нуждаеше от само 67 минути, за да отстрани бившата представителка на топ 25 в първия мач на Централния корт на „Ариаке Тенис Парк“, с който се откри и надпреварата по тенис.

Швьонтек, която е златна медалистка на двойки от Младежките Олимпийски игри през 2018 (с Кая Юван), проби съперничката си 6 пъти и реализира 13 уинъра спрямо осемте на Бартел. Така 20-годишната полякиня записа 28-а победа през сезона. Тя е и едва третият полски състезател, който печели мач на сингъл на Олимпийски игри.

Началото бе перфектно за Швьонтек, която натрупа аванс от 5-0 преди двойна грешка да позволи на Бартел да записа първи гейм в мача. Германката отрази и сетбол в следващия гейм, за да вземе подаването си за първи път.

От втория опит Швьонтек си гарантира сета преди след размяна на пробиви във втория сет да поеме контрол върху мача. Полякинята спечели последните четири гейма, включително и гейм на 0 за финал, в който реализира и единствения си ас в мача.

Във втори кръг Швьонтек ще играе с победителката от мача между испанката Паула Бадоса и французойката Кристина Младенович.

Шампионката от Ролан Гарос Барбора Крейчикова също е във втори кръг след само 7 гейма в мача си със Зарина Дияс. При 2-5 представителката на Казахстан се отказа заради контузия.

В един от интересните мачове от първи кръг канадската тийнейджърка Лейла Фернандес успя да победи завърналата се на корта след успешно обжалване на допинг наказанието си Даяна Ястремска – 6-3, 3-6, 6-0. Именно тя ще бъде следващата съперничка на Крейчикова.

Успешно начало на Игрите регистрира и финалистката от Ролан Гарос Анастасия Павлюченкова, която даде само един гейм на бившата състезателка от топ 5 Сара Ерани – 6-0, 6-1 за представителката на Руския олимпийски комитет. Тя ще срещне във втори кръг Ана-Лена Фридзам, победила Хедър Уотсън със 7-6(5), 6-3.

Първата победителка за деня бе швейцарката Виктория Голубич, която отстрани колумбийката Мария Камила Осорио Серано след 6-4, 6-1.

Сръбкинята Нина Стоянович разочарова домакините, побеждавайки японката Нао Хибино с 6-3, 6-3.