Швьонтек с нови три сета в Монреал за победа №50 през 2023

За втори пореден ден Ига Швьонтек се нуждаеше от три сета, за да стигне до победа в Монреал. Световната №1 надделя с 6-3, 4-6, 6-2 над квалификантката Даниел Колинс, с което достигна до победа №50 през сезона.

По този начин полякинята се класира за полуфинал, където ще срещне №3 Джесика Пегула. По-рано през деня Пегула стигна до 6-2, 5-7, 7-5 над партньорката си на двойки Коко Гоф.

Швьонтек е първата тенисистка с два последователни сезона с поне 50 победи от Каролина Плишкова през 2018-19 и първата със 117 успеха за две години от Серина Уилямс (2013-14).

„Исках да играя мощно и съм много щастлива, че успях да увелича мощта си в третия сет. Със сигурност търсех това. Усещах, че трябва да увелича интензитета още повече. Много съм горда от себе си и това, че достигнах до полуфиналите. Щастлива съм да играя още един мач“ – коментира Ига след успеха.

Колинс бе записала пет победи в последните шест дни – две в квалификациите, след което отстрани Южени Бушар, Мария Сакари и Лейла Фернандес. Усилията определено повлияха и тя не бе на 100% за решителния трети сет.

„От перспектива на енергията това имаше голямо влияние върху мача. Не искам да отнемам нещо от представянето на Ига. По начина, по който тя удря и с прецизността ѝ тя се справяше прекрасно тактически.“

Швьонтек стигна до първия пробив в мача още в откриващия гейм на американката. Колинс върна изоставането си в осмия гейм, но световната №1 си осигури сета с нов брейк след брилянтни ретури.

Вторият сет започна по сходен начин – ранен пробив на Швьонтек и връщане от американката. Стигна се до 4-5, когато Ига сервираше за оставане в сета. Стигна се до дълъг гейм, в който Колинс реализира четвъртия си сетбол.

В третата част отново Швьонтек нанесе първия удар, но този път не позволи връщането на съперничката си. Нов брейк в седмия гейм улесни задачата ѝ.

На дебютен полуфинал е и Людмила Самсонова след страхотен ден, в който записа две впечатляващи победи. След като първо отстрани Арина Сабаленка, рускинята съумя да се справи и с Белинда Бенчич след 6-4, 6-4.

В събота вечер тя ще срещне Елена Рибакина, която триумфира след 3 часа и 30 минути на корта с Дария Касаткина – 5-7, 7-5, 7-6(8) след спасен мачбол в тайбрека.