Швьонтек се справи с лекота със Сабаленка, на победа от завръщане под №1

Ига Швьонтек спечели категорично сблъсъка между първите две в световната ранглиста- 6-3, 6-2 срещу Арина Сабаленка на полуфиналите на Финалите на WTA в Канкун. По този начин полякинята се класира за финала, където при победа над Джесика Пегула ще има възможност да си върне първата позиция в ранглистата само два месеца, след като я отстъпи на беларускинята.

В мач №9 между двете Швьонтек постигна шестия си успех. За нея това е четвърта победа в Канкун, като все още няма загубен сет. Победата е и десета поредна за Ига. Въпреки трудните условия за игра в Мексико, тя определено се чувства добре. В четирите си срещи е загубила общо 19 гейма.

Двубоят бе стартиран ден по-рано, когато двете прекараха на корта 18 минути. В неделя той бе подновен при 2-1, 30/30 в полза на Швьонтек. Тя имаше нужда от само две разигравания, за да пробие и да даде тон на мача до края.

Вятърът не бе толкова силен, но отново бе фактор и определено Сабаленка бе тази, която имаше по-големи проблеми с него.

Най-ключовият момент за Швьонтек бе третият гейм на втория сет, в който тя реализира четвъртия си брейкбол. Впоследствие, общо третият ѝ пробив в мача, дошъл в седмия гейм, даде още по-голям аванс, след което тя затвори срещата на свой сервис.

Това бе 67-а победа за полякинята през годината, с което подобрява постижението си от 2022-а, когато имаше 66.

На финала ще се срещнат две тенисистки без загубен сет в Канкун. Пегула ще е и първата тенисистка, която ще срещне в един и същ турнир №1, №2, №3 и №4 в света, откакто изобщо ранглистата бе въведена. Евентуална победа в понеделник на американката ще остави Сабаленка под №1 в края на годината. В противен случай Швьонтек се завръща обратно на трона.