Сладък реванш: Сабаленка отново е шампионка в Мадрид

Mutua Madrid Open, финал
Ига Швьонтек – Арина Сабаленка 3-6, 6-3, 3-6

След един от най-добрите мачове през сезон 2023, Арина Сабаленка е шампионка в Мадрид за втори път след 2021-а. В мача за трофея беларускинята взе сладък реванш срещу Ига Швьонтек, от която загуби две седмици по-рано в Щутгарт. Този път Арина триумфира след 6-3, 3-6, 6-3 за 2 часа и 25 минути игра.

Двубоят на „Маноло Сантана“ бе на много високо ниво, а в него Сабаленка демонстрира, че думите ѝ, че иска да играе с Швьонтек във финала, не са били напразни. За нея това е трети успех над полякинята в осмия мач помежду им. Демонстрираното определено ни потвърждава, че сблъсъкът помежду им все повече се превръща в съперничество №1 в женския тенис в момента.

За световната №2 това е трети трофей през сезона и общо 13-и в кариерата. С този успех тя дава заявка евентуално да изпревари полякинята в ранглистата във втората половина от сезона. В класацията за годината тя води с 1600 точки.

Швьонтек бе спечелила финала в Щутгарт с категоричното 6-4, 6-1, а Сабаленка не бе взимала нито сет в общо трите им срещи на червено. Това обаче нямаше значение в „Каха Магика“ в събота вечер. Шампионката от Australian Open демонстрира, че увереността ѝ е на много по-различно ниво спрямо преди, а това бе и рекордна за сезона 29-а победа.

Още от самото начало поведението на световната №2 подсказа, че тя е готова на всичко в името на това да не допуска нова загуба от голямата си съперничка. Седем бяха общо пробивите в мача, като победителката реализира 4 от 12-те си брейкбола спрямо 3 от 6 за Ига.

Швьонтек отрази първите брейкболи в мача в шестия гейм, но в осмия пробивът вече бе факт, а малко след това Сабаленка реализира първия си сетбол за 6-3.

Полякинята отговори с три поредни гейма в началото на втората част, но беларускинята съумя много бързо да върне пробива. За световната №1 ситуацията изглеждаше много сложна при 15/40 в седмия гейм. Тя все пак измъкна подаването си, след което на свой ред проби съперничката и така доведе двубоя до трети решителен сет.

Нещата се развиваха идентично в третата част. От 3-0 за Сабаленка до 3-3. Този път обаче тя просто не трепна – нов пробив за 5-3 я постави в ситуация да сервира за мача. След един отразен шанс за рибрейк и четири мачбола, големият успех бе факт.