София Кенин е „Играч на годината“ на WTA, Пиронкова не стигна до отличие

София Кенин е "Играч на годината" на WTA, Пиронкова не стигна до отличие

WTA обяви носителите на своите ежегодни награди за 2020 г. В най-престижната категория – „Играч на годината“ победител стана София Кенин. Звездата на 22-годишната американка изгря ярко на Australian Open, където тя спечели титлата след драматична победа над Гарбине Мугуруса на финала на „Род Лейвър Арена“. През октомври Кенин достигна до финала на Ролан Гарос, където обаче отстъпи пред сензацията Ига Швьонтек.

Кенин спечели и още един турнир – този в Лион, а с достигането си до 1/8-финалите на US Open стана една от едва двете тенисистки през тази година, достигнали до втората седмица на всички турнири от Големия шлем (другата е Петра Квитова). Всички тези успехи позволиха на Кенин да завърши годината на 4-та позиция в световната ранглиста, което е нейното най-високо класиране до момента.

Sofia Kenin Australian Open

Отличието при двойките наградата спечелиха Тимеа Бабош и Кристина Младенович. Двете вдигнаха трофеите на Australian Open и Ролан Гарос, като освен това достигнаха до полуфинал на турнира в Доха. Младенович прекара една седмица като №1 в ранглистата на двойки, докато Бабош записа най-доброто си класиране до момента, достигайки до №2.

Mladenovic Babos Australian Open champions

Наградата в категория „Най-прогресиращ играч“ съвсем очаквано попадна в ръцете на Ига Швьонтек. 19-годишната полякиня спечели титлата на Ролан Гарос без изгубен сет, като по пътя към трофея победи първо голямата фаворитка и шампионка в турнира за 2018 г. Симона Халеп, а след това и настоящата шампионка на Australian Open София Кенин. Така Швьонтек стана първият представител на Полша, печелил титла от Големия шлем, както и най-младата шампионка на Ролан Гарос след Моника Селеш.

Iga Swiatek

Надя Подороска заслужено триумфира в категория „Новобранец на годината“. Аржентинката започна годината извън Топ 250 и я завърши като №47, а звездният ѝ миг дойде на Ролан Гарос, където достигна до полуфиналите. Преди турнира Подороска не бе побеждавала тенисистка от Топ 50, но в Париж това се промени и тя сътвори една от сензациите на турнира, като елиминира световната №5 Елина Свитолина.

Nadia Podoroska

Двукратната шампионка на Australian Open Виктория Азаренка спечели наградата в категория „Завръщане на годината“, където Цветана Пиронкова бе сред номинираните. Белорускинята спечели първия си трофей от над четири години насам, триумфирайки на Western & Southern Open, след което достигна до финалите на US Open и на турнира в Острава. Силното ѝ представяне в Ню Йорк ѝ помогна да се завърне в Топ 20 на ранглистата за пръв път от март 2017 г., като в крайна сметка Азаренка завърши годината на 13-а позиция в подреждането.

Victoria Azarenka

Пьотр Сйержпутовски е победителят в категория „Треньор на годината“. Наставникът на Ига Швьонтек се превърна в едно от най-актуалните имена в тениса след нейния изумителен триумф на Ролан Гарос. Двамата работят заедно от 2016 г., като под ръководството на Сйержпутовски младата полякиня спечели и титлата на Уимбълдън за девойки през 2018 г. Швьонтек завърши 2020 г. като №17 в световната ранглиста.