Стивънс продължава защитата на титлата си, но Свитолина отпадна

US Open, осминафинал
Слоун Стивънс – Елиз Мертенс 6-3 6-3

Слоун Стивънс се реваншира на Елиз Мертенс за загубата в Синсинати и продължава към четвъртфинлите на US Open. Миналогодишната шампионка се нудаеше от час и половина, за да пречупи съпротивата на съперницата си и да я победи с 6-3 6-3.

Първата част бе много оспорвана, като започна с маратонски гейм на сервис на американката. Мертенс пропусна два брейкбола и премина през четири дюса, но не успя да я пробие.

Първият брейк бе на сметката на третата в света. При 2-1 тя поведе с 40-15, но трябваше да чака до четвъртия си шанс, за да увеличи разликата на два гейма – 3-1.

Още в следващия гейм обаче белгийката също поведе с 40-15, като тя успя да материализира първата си възможност и да реализира рибрейк. Изравни за 3-3, но до края на сета спечели само още две точки – 6-3.

Интригата се запази и в началото на втория сет. Мертенс бе пробита в откриващия гейм, но моментално върна пробива.

До 3-3 двете запазиха подаванията си, но след шестия гейм Стивънс отново пое контрол над събитията и резултатът бе подобен на тои от първата част – два пробива и 6-3 6-3.

На четвъртфинал шампионката ще се изправи срещу изненадваща опонентка. Елина Свитолина не успя да се класира за следващия етап от надпреварата, след като бе отстранена с 6-3 1-6 6-0 от Анастасия Севастова.

Двете си прехвърляха контрола над мача, като в първия сет латвийката реализира единствените два пробива, във втория седмата в света постигна 3, а в последния Севастова затвори мача също с три.