Стрицова измъкна победата срещу Янкович в мач с над 80 непредизвикани грешки

Wuhan Open, осминафинал
Барбора Стрицова – Йелена Янкович 1-6 6-4 7-5

Барбора Стрицова потегли ужасно, но някак намери начин да измъкне победата срещу Йелена Янкович с 1-6 6-4 7-5 на осминафинал на Wuhan Open. Нестабилността преобладаваше в представянето на двете тенисистки, които допуснаха над 80 непредизвикани грешки, а единственият ас в двубоя дойде при 5-5 гейма в третия сет от ракетата на чехкинята.

Янкович влезе в мача по прекрасен начин и отново показа стабилния тенис, който я изведе до победата над Гарбине Мугуруса, докато от другата страна на мрежата Стрицова нижеше непредизвикани грешки. Чехкинята успя да се запише на таблото чак за 1-3, но бившата №1 в света набързо спечели още три поредни гейма и затвори първия сет с 6-1 за едва 28 минути.

Играта на Стрицова пък бе постоянно белязана от върхове и спадове, а началните минути на втората част определено спадаха към върховите за световната №21. Тя заигра далеч по-агресивно, контролираше корта и на свой ред се откъсна с 5-1 гейма. Нивото на представяне на Стрицова обаче изведнъж се срина и Янкович скоро сервираше за 5-5. В този момент пък чехкинята се задържа доста дълго време в подаването на съперничката си, стигна до сетбол и сграбчи шанса си.

В решаващата част двете тенисистки не можеха да намерят стабилността в ударите си и първо Стрицова поведе с 2-0, после Янкович обърна до 3-2. В този момент чехкинята взе треньорски таймаут, а след него набързо поведе с 40-0 на сервис на сръбкинята, която направи двойна грешка – 3-3. Последваха още два пробива, а при 4-5 и 30-30, Янкович допусна много лека грешка и подари мачбол на Стрицова, която обаче изигра следващите три точки твърде хазартно и набързо ги загуби – 5-5. В този момент чехкинята вече имаше 44 непредизвикани грешки, а Янкович – 32.

Стрицова мина през изключително тежко подаване, за да поведе с 6-5, но в крайна сметка високият й процент на спечелени точки край мрежата й осигури аванса. Янкович видимо се умори и отново имаше проблеми на свой сервис. Стрицова стигна до нови два мачбола и отпразнува победата още след първия, при който бившата №1 в света изкара форхенда си в аут.

Стрицова продължава напред на четвъртфинал срещу Доминика Цибулкова, която не остави шансове на Каролина Плишкова и я отстрани с 6-2 6-2. Това е трета победа от три мача за словачката срещу тази съперничка.