Свитолина спря Винъс по пътя към юбилейна победа в Ню Йорк

US Open, втори кръг
Елина Свитолина – Винъс Уилямс 6-4 6-4

Елина Свитолина разочарова феновете по трибуните на корт „Луис Армстронг“, след като елиминира 39-годишната Винъс Уилямс във втори кръг на US Open. Световната №5 надделя с 6-4 6-4 срещу двукратната шампионка в турнира, а по този начин записа втори успех срещу нея за този сезон, както и общо трети.

На Ролан Гарос по-рано през кампанията украинката отново надигра бившата №1. Сега Свитолина отново игра на високо ниво и попречи на шампионката от 2000 и 2001 г. да постигне своята победа №80 на „мейджъра“ в Ню Йорк.

В следващия кръг победителката се изправя срещу Ребека Петерсон или Даяна Ястремска.

Свитолина започна мача с пробив на нула, а в четвъртия гейм отрази брейкбол, за да запази аванса си. Постепенно Винъс намери ритъма си и си даде шанс от посрещане, когато изоставаше с 2-4. Въпреки че на три пъти получи шанс да вземе подаването на световната №5, американката не се възползва и опонентката ѝ остана само на гейм от успех в първата част.

Въпреки това Свитолина се пропука, когато трябваше да сервира за затваряне на сета. От посрещане в следващия гейм тя пропиля три сетбола, но в крайна сметка материализира шанса си на свое подаване за 6-4.

venus

39-годишната тенисистка обаче започна устремно след почивката и реализира пробив в първия сервис-гейм на Свитолина. Взе и първите три гейма в частта, като междувременно отрази брейкбол.

Украинката намали броя непредизвикани грешки и започна да пласира повече завършващи удари, за да върне пробива в петия гейм, а и да осъществи още един, за да обърне напълно сета и да поведе с 4-3.

Свитолина стигна до пет мачбола от посрещане при 5-3, но световната №52 се измъкна и запази шансовете си.

Въпреки всичко украинката се справи на свой начален удар и затвори мача с 6-4 6-4, за да продължи към третата фаза от надпреварата.