Томова даде едва един гейм на №42 в света за четвъртфинал в Хобарт

Hobart International, втори кръг
Виктория Томова – Татяна Мария 6-0, 6-1

Виктория Томова продължава да използва втория си шанс в Хобарт по възможно най-добрия начин. „Щастливата губеща“ от квалификациите се превърна в първата четвъртфиналистка на турнира от категория WTA 250 след впечатляващ успех във втори кръг. Ракета №1 на България победи с 6-0, 6-1 поставената под №9 и световна №42 Татяна Мария.

Томова изигра двубой на много високо ниво и се нуждаеше от само час на корта, за да постигне най-убедителната си победа в основна схема на WTA тура. Тя поддържаше висок процент на вкаран първи сервис като бе ефективна и на първото си подаване (70%), и на второто (55%).

Двубоят започна с пробив още в откриващия гейм, а в последвалия втори българката отрази и единствените две възможности за пробив на съперничката си. Оттам насетне реална интрига нямаше. Томова спечели първите осем гейма в мача, преди опитната германка да се разпише в резултата за 1-2 във втората част. Утехата за нея бе кратка, защото Томова проби отново за 4-1, след което приключи двубоя на начален удар на Мария за 6-1.

Виктория бе загубила в квалификациите от Магдалена Фрех, но късметът ѝ се усмихна и тя влезе в основната схема, а вчера в първи кръг се справи с друга по-високоранкирана съперничка в лицето на Мартина Тревизан.

За нея това е първи четвъртфинал на такова ниво от Ийстборн през юни 2022-а, когато също използва по най-добрия начин възможността да играе в схемата като „щастлива губеща“.

В опит да достигне до третия си полуфинал на ниво WTA, Томова ще срещне победителката от мача между №2 в схемата Ема Наваро и Фрех, от която загуби в квалификациите. Победите до сега могат да осигурят на Томова ново рекордно класиране. До момента върхът за нея е №71, а в класацията на живо сега е №70. Класирането ѝ през следващата седмица обаче зависи и от други тенисистки, които все още играят в Хобарт и в Аделаида.