Три мача на 15 май, които не бива да пропускате

Нов ден на интересни мачове в Рим ни предстои в понеделник. Изборът е голям, надеждите са времето да бъде благосклонно, за да могат да бъдат изиграни.

Андрей Рубльов – Алехандро Давидович Фокина (втори мач на Пиетранджели, около 14 часа)

В един от многото интересни мъжки мачове в понеделник, Андрей Рубльов ще опита да продължи успешно най-добрия си сезон на клей. Той спечели първата си титла на ниво Мастърс 1000 в Монте Карло, игра финал в Баня Лука, а в Мадрид триумфира на двойки заедно с Карен Хачанов.

Победата над Алекс Молчан бе очаквана, но още във втория си мач Рубльов ще има много тежък съперник в лицето на Алехандро Давидович Фокина, който подобри постоянството си през тази година, а на клей отдавна се е превърнал в опасен тенисист. Миналата година игра финал в Монте Карло, а само преди седмица в Мадрид записа втория си успех над съперник от топ 10 през годината, елиминирайки Холгер Руне.

Рубльов е спечелил и двата мача помежду им до момента, включително и този на Ролан Гарос 2020. Другата им среща бе в Дубай по-рано през годината.

Маркета Вондроусова – Елена Рибакина (трети мач на Централния корт, не преди 16 часа)

Минаха четири години от момента, в който сензационно Маркета Вондроусова достигна до финал на Ролан Гарос. В Рим настоящата номер 70 в света напомня защо винаги е опасна на клей, като вече победи тенисистки като Кая Канепи, Бианка Андреску и Мария Сакари.

Рибакина вече изравни най-доброто си постижение в Рим, след само седем гейма в мача с Ана Калинская.

Двубоят днес се очертава да бъде труден за шампионката от Уимбълдън и загуба за нея едва ли ще бъде чак толкова голяма изненада.

Двете имат един мач помежду си – в Москва през 2021-а, когато Вондроусова печели с 6-4, 6-4.

Ига Швьонтек – Дона Векич (вечерна сесия на Централния корт, не преди 21:30 часа)

Може ли Дона Векич да е първото по-сериозно препятствие пред Ига Швьонтек в Рим? На един от любимите си турнири полякинята отчая съперничките си до момента – два мача, два загубени гейма срещу Леся Цуренко и 6-0, 6-0 срещу Анастасия Павлюченкова. Тя е в серия от 13 поредни победи във Вечния град и не е губила сет от третия кръг през 2021-а насам.

Векич имаше две победи в последните си четири турнира, но в Рим достигна до рекордното си постижение, след два обрата над силни съпернички – Александра Саснович и Людмила Самсонова.

Швьонтек спечели и трите им мача досега, като всеки един от тях бе на хард.