Урок по история и училищни притеснения: Цитатите на WTA за 2021

Урок по история и училищни притеснения: Цитатите на WTA за 2021

Напрегнати пресконференции, смирени и вдъхновяващи речи, изказвания в социалните мрежи, които с времето стават все по-култови и още много.

Сезон 2021 ни поднесе както много качествен тенис, така и любопитни ситуации извън корта. В следващите редове ще обърнем внимание на някои от най-запомнящите се цитати от WTA Тура през тази година.

Урок по история от Барбора Крейчикова

Сезон 2021 ще остане за цял живот в спомените на Барбора Крейчикова. Чехкинята, която дълги години беше сред най-добрите тенисистки на двойки, неочаквано за мнозина се превърна в една от големите звезди и на сингъл. Тя спечели Ролан Гарос и си осигури участие на Финалите на WTA – и на сингъл, и на двойки. В крайна сметка за нея годината завърши с триумф с Катерина Синякова в надпреварата при тандемите.

И ако показаното от нея на корта не бе достатъчно, за да си привлече голяма фен-база, речта ѝ след финала спечели уважението и възхищението на мнозина.

И на фона на прекрасния мач, най-вдъхновяващият момент дойде по време на церемонията по награждаването. Крейчикова използва случая, за да даде един кратък, но много вдъхновяващ урок по история, идващ в дни, в които светът на тениса говори за цензурата и потъпканите човешки права в Китай, свързани с все по-притеснителния случай с Пен Шуай.

Поводът за речта на Крейчикова бе свързан с това, че в деня на финалния мач, 17 ноември, се навършваха точно 22 години от началото на така наречената „нежна революция“ в Чехословакия.

На 17 ноември 1989 година група студенти в Прага излизат на мирен протест, който започва като почит към паметта на убития от нацистите през 1939 година студент Ян Оплетал. Седмица по-рано е паднала Берлинската стена и това изважда на улиците хиляди хора, които мълчаливо демонстрират недоволството си от комунистическия режим в държавата.

Полицейското насилие само засилва броя на мирно протестиращите в следващите дни, преди на 28 ноември Чехословашката комунистическа партия да се оттегли от управлението на държавата.

„Бих искала да кажа, че за нас в Чехия и нашите приятели от Словакия, днешният ден е много важен. Наричаме го Нежната революция. На 17 ноември 1989 година много смели чехословашки студенти излизат на улицата и демонстрират срещу недемократичния режим по това време“ – започна Крейчикова, докато зад нея през сълзи речта ѝ слушаше великата Мартина Навратилова. „Благодарение на тях и тяхната саможертва, моето поколение може да живее в красива страна и без ограничения, свободни.“

„Така, ще изкарам ли отлични оценки?“

Колебливите резултати на Ема Радукану от края на сезона станаха повод на критики от страна на феновете и отнеха малко от блясъка на феноменалната ѝ година.

Тийнейджърката дебютира на Уимбълдън със силна серия и стигна до осминафиналите за очарование на местните фенове, а след това надскочи всички очаквания в Ню Йорк и грабна първия си трофей от Големия шлем.

А в началото на 2021 положението при тея бе коренно различно. Ако погледнем профилът ѝ в Twitter, ще открием публикация от януари, която ни напомня колко млада е все още британката и това прави постиженията ѝ дори по-внушителни:

„Така, ще изкарам ли отлични оценки?“ – от училищни терзания през януари, до покоряването на един от най-големите върхове в тениса и корицата на Vogue през септември.

„Ти си най-лошият играч в Тура“

Мачът между Айла Томлянович и Йелена Остапенко от третия кръг на Уимбълдън приключи при доста висок градус на напрежението. Австралийката спечели с 4-6, 6-4, 6-2, но резултатът остана на заден план заради случилото се в края на двубоя.

При резултат 4-0 в третия сет Остапенко заяви, че чувства болка в коремната област, след което седна на стола си и поиска медицинско прекъсване. Това изобщо не се хареса на Томлянович, която открито обвини опонентката си в симулация.

„Знаеш, че тя лъже, нали? Всички знаят. Не ти ли направи впечатление, че досега изглеждаше напълно нормално?“ – каза австралийката на съдията. Остапенко напусна корта за 11 минути, просрочвайки с една минута позволеното време за оказване на медицинска помощ, но въпреки това не бе санкционирана.

Това обаче далеч не бе краят на драмата. След мача Остапенко поиска обяснение от Томлянович за думите ѝ и заяви: „Ако мислиш, че съм се преструвала, можеш да попиташ физиотерапевта“, на което световната №75 отвърна „Надявам се, че се чувстваш по-добре“, след което се отправи към стола си.

Това разгневи още повече шампионката на Ролан Гарос за 2017 г., която отново се обърна към своята съперничка: „Поведението ти е ужасно. Ужасно“ – каза латвийката, а отговорът на Томлянович бе: „Точно ти ли го казваш?“. „Нямаш никакво уважение. Ти си най-лошият играч в тура“ – заяви Остапенко, преди да се отправи към съблекалните.

Сривът на Осака

Наоми Осака започна сезона по мечтан начин, триумфирайки на Australian Open, но след това бързо приказката се превърна в кошмар.

В навечерието на Ролан Гарос японката обяви, че няма да дава пресконференции на Ролан Гарос:

„Здравейте на всички. Надявам се, че сте добре. Пиша това, за да ви уведомя, че няма да давам пресконференции по време на Ролан Гарос. Често съм имала чувството, че хората изобщо не ги интересува психичното здраве на спортистите и все повече се уверявам в това всеки път, когато гледам пресконференция или участвам в такава. Често ни карат да седим там и да отговаряме на въпроси, на които сме отговаряли много пъти досега, или на такива, които ни карат да се съмняваме в себе си. Гледала съм много клипове на спортисти, които рухват по време на пресконференция след загуба. Знам, че вие също сте гледали доста такива“ – каза Осака.

„Мисля, че това е просто начин да риташ човек, когато е паднал, и наистина не виждам смисъла. Решението да не давам пресконференции по никакъв начин не е насочено срещу турнира или медиите. Много журналисти са ме интервюирали през годините и поддържам приятелски отношения с повечето от тях. Ако обаче организаторите смятат, че могат просто да ни казват „Проведи пресконференцията или ще те глобим“ без изобщо да се интересуват от психичното здраве на играчите, тогава просто ще се изсмея на това. Надявам се, че глобите, които ще ми бъдат наложени за неявяване на пресконференциите, ще бъдат насочени към благотворителни организации, работещи в областта на борбата с проблемите с психичното здраве“ – добави тя.

Случаят обаче не мина толкова плавно, колкото тя бе очаквала, тъй като състезателите са задължени да се явяват на срещите с журналистите като част от договорите им към надпреварата. След като изпълни заканата си, Осака бе заплашена с дисквалификация и реши сама да сложи край на участието си.

Последва дълъг престой извън кортовете, а след напускането си на турнира в Париж Наоми разясни и защо си взима почивка от тениса:

„Никога не съм искала да отвличам вниманието и приемам, че моментът за тази моя позиция не бе идеален, а самото ми послание можеше да бъде по-ясно. По-важното е, че никога не бих тривиализирала психическото здраве или бих използвала тази тема лековато.“

„Истината е, че в дълги периоди след US Open 2018 страдах от депресия и ми бе много трудно да се справя с това.“

Темата продължи през целия сезон, като след завръщането ѝ в Тура, на една от първите пресконференции в Синсинати въпрос я разплака.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH